Browse By

Jak wybrać skrzynkę na listy – Poradnik

Jednym z nieodzownych elementów wyposażenia każdego domu jest skrzynka na listy. Bardzo wiele osób nie zwraca uwagi na ten element. Warto zwrócić uwagę na fakt, że może ona stać się nie tylko praktycznym miejscem na odbiór naszych listów, ale również ciekawym elementem wystroju. Bez wątpienia obowiązek prawny posiadania skrzynki na listy jest uzasadniony. Ważnym jest jednak by szczególną uwagę zwrócić na jej praktyczność. Poniższy artykuł w kilku punktach omówi najważniejsze elementy związane z zakupem idealnej skrzynki na listy.

  1. Ile skrytek powinna mieć skrzynka na listy?
  2. Z jakiego materiału wybrać skrzynkę na listy?
  3. Skrzynka jednostronna czy przelotowa?
  4. Skrzynka na listy a przepisy – o czym musisz pamiętać?
  5. Ile skrytek powinna mieć skrzynka na listy?

Szukając idealnej skrzynki na listy warto szczególną uwagę poświęcić ilości skrytek jakie będą nam potrzebne. W zależności od tego czy mieszkamy w domu jednorodzinnym, wielorodzinnym czy bloku sytuacja może przedstawiać się całkowicie odmiennie. Dla osób mieszkających w blokach idealne będą skrzynki pocztowe z jak największą ilością przegródek tak by każdy lokator miał osobny kluczyk i osobne miejsce. Najczęściej za wyposażenie budynku w takie skrzynki odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa lub deweloper. Inaczej sytuacja ma się, gdy mieszkamy w domu wielopokoleniowym. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są skrzynki z ilością przegródek odpowiadającej ilości rodzin mieszkających pod jednym numerem. Skrzynka na listy zawsze powinna posiadać oddzielne miejsce na prasówkę. Dzięki temu gazetki z reklamami nie będą zabierać miejsca przeznaczonego na listy i prywatną korespondencję. Najpopularniejsze jednak nadal pozostają skrzynki z jedną przegródką, które kupowane są przez osoby mieszkające w domach jednorodzinnych.

Z jakiego materiału wybrać skrzynkę na listy?

Jednym z kluczowych i najważniejszych elementów każdej skrzynki na listy jest materiał, z jakiego została wykonana. Warto w szczególności zwrócić uwagę na dwa aspekty, jakimi powinniśmy się kierować. Wytrzymałość i wygląd to szczególne elementy każdego wyposażenia. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku skrzynki pocztowej. Jedną z dostępnych opcji są skrzynki malowane proszkowo. Atutem tego rozwiązania jest dostępność wielu kolorów. Takie skrzynki najczęściej produkowane są z blach galwanizowanych i cynkowanych przed nałożeniem koloru. To jednak nie daje gwarancji długiej żywotności – najczęściej służą nam przez 6-9 lat. Po tym czasie lakier się odbarwia a w niektórych miejscach widoczna jest rdza. Drugą opcją są skrzynki na listy produkowane ze stali nierdzewnej. W tej sytuacji ogromną zaletą jest duża trwałość materiału a widoczną wadą brak możliwości wybrania koloru. Przed dokonaniem wyboru warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Oczywiście nawet po dokonaniu zakupu można zmienić decyzję jednak nie warto marnować czasu i pieniędzy na nieprzemyślane zakupy.

Skrzynka jednostronna czy przelotowa?

Jedną z największych zalet skrzynek pocztowych jest ich różnorodność. W dzisiejszych czasach możemy kupić je właściwie w każdym kolorze i w różnych kształtach. Produkowane są z materiałów o różnych właściwościach i różnej trwałości. Od kilkunastu lat w ofercie dostępne są również skrzynki jednostronne i przelotowe. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z funkcjami, jakie mogą pełnić. Przelotowa skrzynka na listy to idealne rozwiązanie, które sprawdza się w zabudowie domów jednorodzinnych. Najczęściej montowana jest w słupie ogrodzenia, dzięki temu użytkowanie jej jest bardzo wygodne. Odbieranie listów nie wymaga wychodzenia poza posesję a same listy są bezpieczniejsze. Ich wyciągnięcie od strony ulicy nie jest już tak łatwe jak w przypadku jednostronnej skrzynki na listy. Ta druga opcja bardzo często montowana jest w blokach, gdzie skrzynka przelotowa nie ma zastosowania. Jednostronne skrzynki pocztowe najczęściej są dużo tańsze, dlatego można je spotkać również w obrębie domów jednorodzinnych. Zabezpieczeniem przed kradzieżą listów jest otwierana na kluczyk szuflada. Sprawdź pełen asortyment skrzynek w sklepie castorama pod adresem: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/bramy-i-ogrodzenia/skrzynki-pocztowe.html

Skrzynka na listy a przepisy – o czym musisz pamiętać?

Przepisy prawne szczegółowo opisują kilka ważnych czynników, jakie dotyczą skrzynek na listy. Odpowiednie zapisy jasno określają, z jakiego materiału może być wykonana, powinien zapewnić ochronę i bezpieczeństwo przesyłek. Skrzynka musi być zamykana na kluczyk i posiadać odpowiednie wymiary. Skrzynka na listy musi zmieścić przesyłkę o formacie C4 o grubości do 6 cm. W przypadku skrzynek, gdzie listy umieszczane są dłuższą krawędzią otwór wlotowy powinien mieć nie mniej niż 32,5 cm i nie więcej niż 40 cm. Skrzynka, w której listy umieszczane są krótszą krawędzią otwór nie może być mniejszy niż 23 cm i nie większy niż 28 cm. Ponadto przepisy prawa szczegółowo określają wysokość, na jakiej powinna zostać zamontowana skrzynka pocztowa. Według prawa nie może wisieć niżej niż 60 cm nad ziemią i powyżej 160 cm. Tak skonstruowana i zamontowana skrzynka na listy z pewnością spełni wszystkie normy prawne i będzie nam z powodzeniem służyć przez kilka lat.