Browse By

Jak wybrać idealny obraz do salonu?

Udekorowana ściana potrafi odmienić każdy salon. W łatwy sposób można nadać charakteru i elegancji swojemu pomieszczeniu. Najpopularniejszą metod przyozdobienia ściany to zakup obrazu. Co warto wiedzieć przed zakupem obrazu, by jak najlepiej pasował do Twojego salonu.

Gdzie powiesić obraz?

Przed wyborem obrazu musimy wpierw znaleźć dla niego miejsce. W przeciwnym wypadku możemy kupić niewłaściwy rozmiar lub niewłaściwą kolorystykę. W przypadku obrazu do salonu najczęstsze miejsce to:

  • nad kanapą – jest to najlepsze miejsce na obraz. Nad kanapą mamy duże wolnej przestrzeni do udekorowania. W takim miejscu łatwo dopasować duży obraz lub całą kompozycję obrazów,
  • nad komodą – idealne miejsce dla średniego rozmiaru obrazów lub kompozycji z małych obrazów. Warto by rama obrazów była spójna stylem i kolorystycznie z komodą. Warto również zwrócić uwagę na dekorację stojącą na komodzie.
  • nad biurkiem – idealne miejsce, by nie patrzeć w pustą ścianę,
  • na szafce/komodzie/biurku – tak, obraz można również postawić. W tym wypadku mowa o małych obrazach np. 21 × 30 cm.

Tak więc pierwszym czynnością przed zakupem obrazu jest spacer po własnym mieszkaniu. Gdy już wyznaczysz miejsce na nową dekorację, możemy przejść dalej.

Jaki rozmiar obrazu wybrać?

Wiedząc, gdzie chcemy powiesić obraz, znacznie łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie „Jaki rozmiar obrazu wybrać?”. Obraz nie powinien być „wciśnięty”, należy zachować 20 cm odstęp od innych elementów znajdujących się na ścianie. Wybieraj obrazy spośród standardowych wymiarów. Ułatwi to dobór ramy do przyszłego obrazu.

Najpopularniejsze rozmiary ram:

  • 21 × 30 cm – A4
  • 30 × 40 cm
  • 40 × 60 cm
  • 50 × 50 cm
  • 50 × 70 cm
  • 700 × 100 cm

Kompozycja kilku obrazów

Mając większy obszar ściany do zagospodarowania, można rozważyć kompozycję z wielu obrazów. Najłatwiejszą propozycją jest umieszczenie 2,3 obrazów o takim samym rozmiarze obok siebie. Odważniejsze osoby mogą poeksperymentować z różnymi rozmiarami obrazów obok siebie. Należy pamiętać by wszystkie obrazy w ramach jednej kompozycji, miały ramy w tym samym stylu.

Obraz na płótnie, papierze czy może plakat?

Warto rozważyć, na czym powinien być wykonany obraz. Mamy tu do wyboru dwie formy wykonania. Należy pamiętać, że każdą z nich można obsadzić w ramie, by z dumą zawisł na ścianie salonu.

Obraz na płótnie do salonu

Kupując obraz na płótnie, mammy do wyboru zarówno ręcznie malowane obrazy przez malarzy, jak i drukowane. Obrazy drukowane na płótnie w niczym nie odstają jakością, ponadto potrafią być trwalsze i w przystępniejszych cenach. Obrazy taki można również zawiesić bez ramy, idealnie nadają się do nowoczesnych salonów.

Przy zakupie obrazów na płótnie przez Internet, może zdążyć się, że sklep wysyła zwinięte płótno, a nie gotowy obraz. Robi się to w celu łatwiejszego transportu i zmniejszenia ryzyka uszkodzenia półnuta. W takim przypadku musimy sami naciągnąć płótno na krosno malarskie. Ten proces jest szczegółowo opisany w artykule: Montowanie płótna na blejtramie

Plakat

Obrazy może zostać wydrukowany na papierze plakatowym. Jest to najpopularniejsza forma obrazów wieszana na ścianie. Zazwyczaj ów plakat zostaje zamknięty w ramie i mamy odczynienie z pełnoprawnym obrazem. W przypadku plakatów bardzo ważna jest jakość druku oraz materiał, z którego jest zrobiony. Druki wykonane na jakościowym papierze przez profesjonalne drukarnie bez problemu zachowują swój wygląd przez 50 lat. Warto upewnić się, czy mamy odczynienia z wydrukiem wysokiej jakości, który nas nie zawiedzie.

Mając swój plakat, warto poznać opcje oprawienia go. Oprócz klasycznych ram mamy do wyboru kilka alternatyw. Więcej o oprawianiu plakatu można przeczytać w artykule: Jak oprawić plakat?

Gdzie kupić obraz?

Kupując obraz, warto rozważyć wybór ciekawych i inspirujące prace. Artomyst to producent obrazów tworzy unikatową kolekcję prac inspirowanych nauką. Ich wydruki przedstawiają świat nieuchwytny gołym okiem, lecz widziany pod mikroskopem. Obrazy te zachwycają swą swymi kolorami i kształtami. Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją obrazów do salonu od Astromyst.