Browse By

Jak wybrać idealny album na zdjęcia?

Chociaż obecnie już raczej rzadko się zdarza, żebyśmy wywoływali zdjęcia na papierze, to jednak nadal są w życiu takie momenty które chcemy i które warto utrwalić. Aby fotografie się nie zniszczyły ani nie zagubiły, na przykład w trakcie przeprowadzki, warto jest zbierać je w albumach fotograficznych. Jak wybrać najlepszy album do tego celu? Na co zwrócić uwagę? Jakie znaczenie ma format i materiały, z jakich wykonany jest album?

1. Zadbaj o odpowiednią wielkość i format

2. Wybierz produkt dobrej jakości

3. Zrób album samodzielnie

Zadbaj o odpowiednią wielkość i format

Jednym z najważniejszych aspektów dobrze dobranego albumu na zdjęcia jest jego rozmiar. Na nic nam się zda nawet najpiękniejsza wersja, jeżeli będzie ona zwyczajnie zbyt mała na format naszych zdjęć. Z tego względu warto zwracać uwagę nie tylko na rozmiar samego albumu, ale również na to jak wywołujemy zdjęcia – najlepszą opcją jest korzystanie zawsze z tego samego formatu lub z kilku, ale dość zbliżonych wymiarami.

Format albumu również ma istotne znaczenie. Jeżeli większość naszych zdjęć jest w pionie lepiej jest wybrać album o takiej samej orientacji. Dzięki temu fotografie będą się lepiej prezentować, a także będziemy w stanie więcej ich zmieścić, bez pozostawiania dużych pustych przestrzeni na stronach.

Wybierz produkt dobrej jakości

Jeżeli chcemy trzymać zdjęcia przez długi czas, dobrym pomysłem jest wybranie albumu wykonanego z dobrych materiałów. Dotyczy to każdego możliwego rodzaju albumu: papierowego, foliowego, z materiałową okładką i tak dalej. Jeżeli powierzchnia okładek jest szorstka i nieosłonięta, taki egzemplarz będzie się o wiele łatwiej kurzył i trudniej go będzie utrzymać w czystości. Możemy to jednak łatwo obejść, na przykład robiąc samodzielnie nakładkę z bardziej odpornego na zabrudzenia materiału.

Zrób album samodzielnie

Jeżeli nie możemy znaleźć nic ciekawego do kupienia w sklepie, zawsze możemy połasić się na zrobienie swojej własnej, unikatowej wersji. Album na zdjęcia wklejane nie jest trudny do wykonania – w sieci znajdziemy wiele już zbindowanych baz, które świetnie się do tego nadadzą. Kwestia ozdób jest już bardzo indywidualna: po prostu wykorzystajmy rzeczy które nam się podobają. Możemy wybrać kawałki papieru do scrapbookingu, tasiemki, drobne dekoracje, czy nawet utkać lub uszyć okładkę, jeżeli tylko potrafimy. Tak zrobiony album nie tylko będzie chronił nasze zdjęcia, ale również sam w sobie może stanowić obiekt sentymentu i przypominać nam o wielu przyjemnych chwilach.