Kto musi zapłacić akcyzę od sprowadzonego pojazdu?
Kto musi zapłacić akcyzę od sprowadzonego pojazdu? Podatek akcyzowy to nieodłączna część zakupu pojazdu poza granicami naszego kraju. O czym należy pamiętać? Jakich pojazdów dotyczy akcyza na samochód z zagranicy? Wyjaśniamy.
Akcyza jest jednym z podatków, który nakładany jest takie wyroby jak alkohol, wyroby tytoniowe, a także inne, ściśle określone w przepisach. Ustawa o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 roku wskazuje, że za sprowadzenie auta do Polski z terytorium innego państwa należy uiścić stosowną opłatę.
Przepisy dość precyzyjnie określają, które samochody osobowe podlegają temu podatkowi zgodnie z art. 100. pod. akcyz. Opodatkowanie akcyzą samochodu osobowego następuje w przypadku, gdy jest on importowany z zagranicy i nigdy wcześniej nie był zarejestrowany w Polsce. Dotyczy to zarówno aut sprowadzonych z państw wchodzących w skład Unii Europejskiej, jak i poza nią. Poza tym, akcyzą są objęte te pojazdy, które zostały wyprodukowane lub sprzedane na terytorium RP, a nie były wcześniej zarejestrowane w Polsce.
Jak widać z punktu widzenia polskiego prawa nie ma zupełnie znaczenia, czy auto jest nowe, czy też było wcześniej używane. To, co jest podstawą naliczenia podatku akcyzowego, to informacja, czy auto podlegało wcześniej rejestracji na terytorium Polski. Jeśli nie – musisz zapłacić podatek akcyzowy.
Ile wynosi akcyza za samochód osobowy?
W przypadku aut osobowych wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pojemności silnika posiada nasz pojazd. W sytuacji gdy samochód ma pojemność silnika powyżej 2000 cm3 to właściciel pojazdu zobowiązany jest zapłacić 18,60% podstawy opodatkowania. Jeśli jednak auto ma silnik o pojemności poniżej 2000 cm3 kwota stanowić będzie zaledwie 3,10% podstawy opodatkowania. Jak widać różnica jest naprawdę znacząca. Co ważna już od ponad roku, bo od 1 stycznia 2020 roku, wprowadzona została zniżka 50% na auta z napędem hybrydowym i tu odpowiednio akcyza wynosić będzie 9,3% i 1,55% – kwota naliczana jest również w zależności od pojemności silnika.
Jak i gdzie zapłacić akcyzę za samochód?
Właściciel auta, który sprowadził je z zagranicy ma 30 dni na to, aby zapłacić akcyzę za pojazd. Powinien również złożyć deklarację dla podatku akcyzowego. Samej opłaty można dokonać w urzędzie skarbowym czy też w urzędzie celnym. Można również zapłacić należną kwotę poprzez platformę Usług Elektronicznych skarbowo-celnych: https://www.puesc.gov.pl.
Co jeszcze powinieneś zrobić? Oczywiście, zarejestrować auto. Szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób należy dokonać rejestracji pojazdu znajdziesz na stronach wydziałów komunikacji lub stronach swojego urzędu. Konieczne będzie również wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, ponieważ bez niego nie można poruszać się legalnie po polskich drogach.
Kalkulator OC Beesafe – kup polisę szybko i bezpiecznie
Już teraz możesz kupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne przez internet w zaledwie kilka chwil, nie wychodząc z domu. Pomoże w tym kalkulator OC Beesafe, gdzie podasz jedynie 2 informacje: numer rejestracyjny swojego pojazdu oraz datę urodzenia właściciela auta. Sprawdź sam na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/. Już po kilku chwilach system poda Ci dokładną wycenę składki Twojego OC! W Beesafe nie tylko wyliczysz składkę OC / AC przez internet, ale również zgłosisz szkodę online. Nie musisz instalować aplikacji, ani pamiętać loginów i haseł. Wszystko zrobisz szybko i wygodnie ze swojego telefonu lub komputera. Jeśli chcesz możesz skorzystać też z dodatkowych usług, takich jak:
- ubezpieczenia miejskie, które chronią Cię gdy podróżujesz hulajnogą lub rowerem;
- pakiet Wygodny kierowca, dzięki któremu to Beesafe zajmie się zmianą opon i wizytami stacji kontroli pojazdów.
Sprawdź w kilka minut naszą ofertę!