Browse By

Jak sfinansować start-up w branży IT?

Rozważasz założenie biznesu w branży IT? Oprócz dobrego pomysłu i zapału będziesz potrzebować inwestycji w niezbędne przedmioty. Dowiedz się, jak możesz korzystnie je sfinansować.

Dlaczego warto założyć firmę w branży IT?

IT należy do najszybciej rozwijających się branż na rynku. Przedsiębiorcy muszą inwestować spore środki w rozwiązania IT, jeśli chcą zachować konkurencyjność na rynku. Nowoczesny sprzęt oraz oprogramowanie automatyzują i usprawniają wiele procesów biznesowych, w tym komunikację z klientami i kontrahentami, przetwarzanie danych, produkcję, logistykę, obieg dokumentów czy księgowość. Dzięki wdrażaniu nowych technologii firmy mogą zwiększać swoją produktywność i ograniczać koszty operacyjne.

Jakiego rodzaju działalnością może zajmować się start-up IT?

Start-up z branży IT może zajmować się m.in.:

  • oprogramowaniem (m.in. jego tworzeniem, wdrażaniem czy testowaniem),
  • cyberbezpieczeństwem,
  • rozwojem sztucznej inteligencji,
  • usługami chmurowymi,
  • przetwarzaniem danych,
  • tworzeniem stron internetowych i zarządzaniem nimi,
  • doradztwem IT,
  • produkcją i wydawaniem gier komputerowych,
  • zarządzaniem sieciami komputerowymi,
  • działalnością portali internetowych.

Sposoby finansowania firmy z branży IT

Prowadzenie biznesu w branży informatycznej wymaga zainwestowania w sprzęt, oprogramowanie i licencje. Niezbędne okażą się m.in. komputery, serwery, biurowe i specjalistyczne programy, systemy operacyjne, drukarki, kamery, aparaty fotograficzne, monitory, kopiarki, smartfony czy szafy serwerowe. Przydać może się również samochód osobowy lub dostawczy, który umożliwi świadczenie usług bezpośrednio u klienta.

Środki własne

Jeśli dysponujesz sporą kwotą gotówki, możesz kupić za nią potrzebne przedmioty na własność. Dzięki temu będziesz mógł w dowolny sposób je wykorzystywać, modernizować czy tuningować. Rozwiązanie to wiąże się jednak z zamrożeniem kapitału, którego każdy start-up na wczesnym etapie tak potrzebuje – m.in. do szybkiego skalowania biznesu i zabezpieczenia płynności finansowej.

Kredyt

Aby uniknąć zamrażania kapitału, warto skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Należy do nich np. kredyt bankowy, który niestety najczęściej jest niedostępny dla nowych firm. Wynika to z tego, że nie mają one wystarczająco długiej historii kredytowej. Otrzymanie kredytu zazwyczaj jest możliwe tylko wtedy, gdy wnioskodawca wniesie wysoki wkład własny i zapewni dodatkowe zabezpieczenie umowy, np. w formie poręczenia. Kredytu wpływa negatywnie na zdolność kredytową, co utrudnia sfinansowanie w ten sposób innych inwestycji.

Leasing

Leasing to znacznie łatwiej dostępne źródło finansowania niż kredyt. Mogą o niego ubiegać się start-upy z branży IT już od pierwszego dnia działalności. Finansowanie start-upów leasingiem jest korzystne m.in. ze względu na proste i szybkie procedury weryfikacyjne. Nie trzeba wpłacać wysokiego wkładu własnego, a wysokość raty można dostosować do aktualnych możliwości finansowych swojej firmy.

W okresie leasingu właścicielem przedmiotu umowy jest firma leasingowa. Po zapłaceniu ostatniej raty przedsiębiorca może zdecydować się na korzystny wykup. Leasing operacyjny umożliwia również zwrócenie środka trwałego leasingodawcy i zawarcie nowej umowy, np. na nowocześniejszy sprzęt IT o lepszych parametrach.

Pożyczka leasingowa

Stanowi pośrednie rozwiązanie pomiędzy kredytem a leasingiem. Jest równie łatwo dostępna jak leasing, ponieważ udzielają jej firmy leasingowe. Przedmiot umowy od razu po zakupie staje się własnością pożyczkobiorcy. Okres spłaty pożyczki może być dowolny, lecz skorzystanie z niej obciąża zdolność kredytową przedsiębiorcy.

Nisko oprocentowane pożyczki z programów unijnych i rządowych

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o nie m.in. w ramach programów „Pożyczka na start!” czy „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”.

Współpraca z inwestorami

Popularnym sposobem finansowania start-upów jest podjęcie współpracy z zewnętrznymi inwestorami, np. aniołami biznesu czy spółkami venture capital. Przedsiębiorca może uzyskać nie tylko wsparcie finansowe, lecz także biznesowy know-how. W zamian inwestor przejmuje część udziałów w start-upie i może ingerować w sposób zarządzania nim.

Finansowanie społecznościowe

Finansowanie społecznościowe polega na zaprezentowaniu swojego pomysłu na biznes na platformie crowdfundingowej. Potencjalni inwestorzy zainteresowani projektem mogą wpłacać dowolne kwoty, aby wesprzeć dane przedsięwzięcie. Pozwala im to otrzymać określoną gratyfikację, np. część udziałów, nagrodę rzeczową czy rabat na produkty start-upu.

Materiał reklamowy.