Browse By

Co zrobić, żeby uzyskać kredyt w trudnej sytuacji?

Po różnego rodzaju kredyty sięgają osoby znajdujące się w bardzo różnorodnych sytuacjach finansowych. Niektórzy widzą je jako wygodny sposób na sfinansowanie jakiegoś większego wydatku bez naruszania własnych oszczędności, dla innych są one zaś jednym sposobem na pokrycie bieżących wydatków i zakup jedzenia czy leków. W przypadku tej drugiej grupy uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej może jednak okazać się bardzo trudne.

Banki podchodzą bardzo ostrożnie do udzielania kredytów osobom w trudnej sytuacji (na przykład poważnie zadłużonym lub posiadającym niskie dochody), z uwagi na fakt, że wiąże się to ze sporym ryzykiem, że zobowiązanie nie będzie spłacane na czas. Nie oznacza to jednak, że szanse na otrzymanie kredytu są zerowe. Są jednak pewne kroki, które należy podjąć, aby je zwiększyć. Tak więc, co zrobić, aby uzyskać kredyt, znajdując się w trudnej sytuacji?

Od czego zależy, czy bank przyzna kredyt?

To, czy kredyt zostanie przyznany, zależy w dużej mierze od wyników weryfikacji zdolności kredytowej i historii kredytowej. Zdolność kredytowa oznacza zdolność do spłacenia na czas całości długu i każdy bank oblicza ją przy użyciu innego algorytmu, ale brane pod uwagę są te same dane.

Wysokość zdolności kredytowej obliczana jest na podstawie między innymi wysokości dochodów, formy zatrudnienia, kosztów utrzymania oraz ilości i wysokości aktualnych zobowiązań, w tym także tych pozabankowych. Zbyt niska zdolność kredytowa jest jedną z najczęściej występujących przyczyn odrzucenia wniosku kredytowego, w związku z czym jest to aspekt, na który trzeba zwracać dużą uwagę.

Nie można jednak zapominać również o historii kredytowej, którą banki czerpią w dużej mierze z BIK-u (Biura Informacji Kredytowej). Są tam przechowywane informacje o wszystkich aktualnie spłacalnych przez Polaków kredytach (a także części pożyczek) oraz o części zobowiązań już spłaconych. Dzięki BIK-owi banki mogą dowiedzieć się, czy dana osoba ma problemy z terminowym spłacaniem długów, czy też reguluje wszystkie swoje zobowiązania w terminie. Pozwala to ocenić, czy potencjalny klient jest wiarygodny.

Szczegółowe informacje związane z poszczególnymi typami kredytów (m.in. kredytem oddłużeniowym i konsolidacyjnym) można znaleźć tutaj: https://splatakredytow.pl/. Większość Polaków w pewnym momencie swojego życia zaciągnie jakiś kredyt, więc jest to temat, który warto zgłębić.

Co zrobić, żeby otrzymać pozytywną decyzję kredytową?

Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pozytywnej historii kredytowej, możemy spróbować poprawić swoją zdolność kredytową (na przykład wnioskując o podwyżkę w pracy czy spłacając do końca jakiś inny bieżący kredyt) lub wygenerować pozytywne wpisy w historii kredytowej (można to zrobić przykładowo kupując jakiś tani przedmiot na raty 0% i terminowo je spłacając). Są to jednak metody, które mogą wymagać sporej ilości czasu.

Szybszym i skuteczniejszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się do dobrego eksperta kredytowego, dostępnego pod adresem https://splatakredytow.pl/. Taki ekspert wie dokładnie, które banki mają bardziej, a które mniej liberalne podejście do osób znajdujących się w trudnej sytuacji i będzie w stanie ustalić, gdzie najlepiej złożyć wniosek, aby otrzymać kredyt.