Browse By

Wykorzystanie sieci bezprzewodowej WLAN w procesach biznesowych firmy.

Obecnie trudno wyobrazić sobie firmę, która nie ma dostępu do sieci bezprzewodowej. To dzięki niej praca przebiega szybciej i wydajniej. Sieć WLAN umożliwia sprawną wymianę informacji oraz współdzielenie zasobów pomiędzy komputerami, serwerami i drukarkami. Nieprawidłowa praca sieci bezprzewodowej realnie wpływa na całokształt pracy całej organizacji, dlatego tak ważne jest profesjonalne przygotowanie infrastruktury IT. Jakie są zalety dobrej sieci WLAN?

Na początek warto poznać podstawowe pojęcia, które dotyczą sieci internetowej w firmie. Różnice pomiędzy sieciami wynikają głównie z obszarów ich działania. Wyróżniamy trzy najważniejsze sieci:

 • WAN (ang. Wide Area Network) – to sieć internetowa, która obejmuje duży obszar, taki jak stan czy kraj,
 • LAN (ang. Local Area Network) – sieć o charakterze lokalnym, łącząca urządzenia w mniejszych obszarach, np. w domu, biurze lub grupie budynków,
 • WLAN (ang. Wireless Local Area Network) – to bezprzewodowa sieć lokalna, umożliwiająca połączenie wielu urządzeń bez użycia dodatkowego okablowania w sieci LAN.

Sieć bezprzewodowa WLAN w firmie – zalety rozwiązania


Prawidłowe funkcjonowanie nowoczesnego biura, magazynu czy fabryki produkcyjnej bez sieci bezprzewodowej jest dzisiaj bardzo trudne do prowadzenia. Sprawnie działająca sieć, zaprojektowana i wdrożona z uwzględnieniem wszelkich aspektów technicznych i bezpieczeństwa to podstawa sprawnego działania firmy. Dowiedz się więcej o sieci bezprzewodowej na https://sebitu.pl/wlan-siec-bezprzewodowa/.

Najważniejsze walory sieci WLAN w przedsiębiorstwie to:

 •  zapewnienie szybkiej wymiany plików i danych,
 • współdzielenie zasobów pomiędzy komputerami, serwerami i dodatkowymi urządzeniami,
 • komfort i wygoda korzystania z urządzeń mobilnych, komputerów i innych sprzętów, działających w systemie,
 • łatwy i szybki dostęp do technologii w każdym momencie i z każdego miejsca w firmie,
 •  usprawnienie działania systemu monitoringu (natychmiastowe przesyłanie obrazu, zdalne zarządzanie i monitoring za pomocą np. smartfona w dowolnym miejscu).

Jak zła praca sieci bezprzewodowej wpływa na działanie firmy?

Dzisiejszy właściciel firmy i jego pracownicy każdego dnia do rozmów, sprzedaży, obsługi klienta czy zamawiania towaru używa sprzętów – telefonu, komputera, tabletu czy drukarki, które są podpięte pod sieć WLAN. Magazyn lub produkcja działają na podstawie systemu ERP, który usprawnia pracę setek osób. Brak dostępu do poczty mailowej, kalendarza spotkań, czytnika kodów QR niesie za sobą spowolnienie, opóźnienia w wysyłce zamówień, trudności w komunikacji i ogólny spadek wydajności pracowników i całej firmy. A to prowadzi do największej wady źle wdrożonej sieci bezprzewodowej – stratach w przychodach. Każdy przestój lub opóźnienie to konkretne ubytki w generowanych przychodach. Nie wysłane na czas faktury, zamówienia, nieskończone projekty, kontakt z partnerami i klientami może być spowodowany niewydajnością lub brakiem zasięgu sieci w miejscach, gdzie jest najbardziej potrzebna. Dlatego warto, aby dostawca IT wdrożył rozwiązania, które będą indywidualnie dopasowanej do danej firmy i jej konkretnych potrzeb.

Bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej WLAN

Równolegle z planowaniem sieci konieczne jest zajęcie się jej bezpieczeństwem i kontrolą dostępu. Możemy wyróżnić trzy najważniejsze aspekty ochrony sieci WLAN:

 • zapora sieciowa (firewall) – to pierwsza linia obrony, której zadaniem jest monitorowanie ruchu sieciowego przychodzącego i wychodzącego. Zgodnie z uwalonymi wytycznymi decyduje o jego przepuszczeniu lub zablokowaniu.
 • kontrola dostępu do sieci (NAC) – porządkuje sposób dostępu do sieci użytkowników i rozróżnieniu ich na właściciela, pracowników oraz gości. Pozwala na zastosowanie dwuetapowej weryfikacji (np. za pomocą e-maila lub SMS-ów) oraz wykorzystanie najnowszych metod szyfrowania Wi-Fi Protected Access 2 i standardów WPA3,
 • mobile device managment (MDM) – dodatkowe rozwiązanie, pozwalające zadbać o bezpieczeństwo nie tylko komputerów stacjonarnych i laptopów, ale także urządzeń mobilnych: smatfonów oraz laptopów znajdujących się w danej sieci WLAN.

Sieć bezprzewodowa WLAN to jeden z niezbędnych elementów do wydajnego funkcjonowania nowoczesnej firmy. Jednak sama sieć to nie wszystko – liczy się jej prawidłowe zaplanowanie, wdrożenie i zabezpieczenie. Dzięki temu przedsiębiorstwo będzie działać sprawniej i skutecznie się rozwijać. Więcej o sieci WLAN na https://sebitu.pl/.