Browse By

Tworzenie sklepu internetowego – Opencart czy Prestashop?

Zakładając sklep internetowy musimy wybrać odpowiedni system, który pomoże nam zaprezentować ofertę produktową, przeprowadzić sprzedaż, w internecie oraz nam tym wszystkim zarządzać. Jest wiele systemów dedykowanych dla sprzedaży w sieci. Mamy rozwiązania komercyjne, dedykowane, sklepy internetowe, w modelu abonamentowym (SaaS), rozszerzenia dla znanych systemów CMS oraz sklepy internetowe Opensource. Oczywiście dla startującego biznesu w sieci najlepszym rozwiązaniem jest sklep internetowy opensource, ale i tutaj mamy dość spory wybór. Od rozbudowanego Magento do skromnego QuickCart.

Dzisiaj porozmawiam z Pawłem Kowalem, który współtworzy sklepy internetowe w studiu Design Cart.

Na jakich platformach e-commerce pracujecie, w Design Cart?

Tak ogólnie to na wszystkich. Stawiamy sporo sklepów na systemie Magento, często rozbudowujemy strony internetowe o sklep internetowy oparty na WooCommerce. Ale najczęściej pracujemy na systemach Prestashop oraz Opencart.

Skąd wybór tych dwóch systemów?

Są to systemy przystępne pod względem obsługi. Prestashop jest popularna w Polsce, stąd wielu klientów przychodzi do nas z już wybraną platformą dla sklepu internetowego. Opencart to platforma polecana przez nas. Cenimy go sobie za szybkość działania i wyważony poziom funkcjonalności do prostoty obsługi.

Pamiętam naszą rozmowę sprzed czterech lat i zdawało mi się, że polecaliście dla sklepów internetowych Prestashop.

Masz dobra pamięć. Tak, jeszcze 4 lata temu, gdybyś przeszedł do naszego studia i chciał założyć sklep internetowy, poleciłbym Ci Prestashop. Wtedy to ten system e-commerce był według nas najlepszy, zdobywał również wiele nagród.

Co się więc zmieniło, że tworzycie sklepy internetowe z Opencart?

Do rąk użytkowników trafiła kolejna wersja Opencart w wersji 2. Dalej z kolejnymi wersjami było co raz to lepiej. Opencart w wersji 3 to naprawdę świetny system. Jak wcześniej już mówiłem cenimy sobie go za szybkość działania. Do dobrej optymalizacji potrzeba naprawdę nie wiele. Nie odnotowaliśmy nigdy żadnego włamania na sklep internetowy oparty na Opencart. Do tego dochodzi jego architektura, która pozwala tworzyć świetne moduły, w krótkim czasie. Opencart ma najszybszy na świecie silnik renderowania szaty graficznej TWIG. Konkurencyjne platformy mają znacznie wolniejszy silnik SMARTY.

Do tego dochodzi obsługa sklepu internetowego. Użytkownicy administrujący sklep internetowy oparty na Opencart chwalą go sobie za płynność w działaniu oraz prostą obsługę.

Czyli jeżeli przyjdę do waszego studia i powiem, że chcę sklep internetowy oparty na Prestashop, będziesz mnie próbował przekonać bym tego nie robił?

Przekonać nie. Przedstawię Ci fakty, a ty sam dokonasz wyboru. Sklep internetowy tworzy się aby zarabiał dla Ciebie, a więc wybierasz drogę, która jak najbardziej przybliży Cię do sukcesu. Opencart to właśnie ta droga. Na naszym blogu opublikowaliśmy artykuł opowiadający o całej drodze, która prowadzi od samego pomysłu do promocji sklepu internetowego.

Mogę ten link podać w naszym wywiadzie?

Oczywiście. Link z polecenia to skarb. (śmiech)

A więc naszym czytelnikom prezentuję link do artykułu „Jak stworzyć sklep internetowy, który będzie zarabiał?”. A, w skrócie możesz opowiedzieć jak stworzyć taki sklep internetowy? Na pewno już wiemy, że kluczem do sukcesu jest Opencart.

Wybór odpowiedniej platformy e-commerce niestety nie decyduje o sukcesie. O sukcesie decyduje wszystko. Artykuł, który został opublikowany na naszym blogu opowiada o zagadnieniach, ważnych etapach na których powinniśmy się skupić. Przed wyborem samej platformy dla sklepu internetowego, musimy znaleźć odpowiednią niszę, musimy przeanalizować konkurencję, a następnie nasze możliwości finansowe, które muszą udźwignąć ciężar kampanii promocyjnej. Jeżeli na tym etapie popełnimy błędy to nawet gdy już będziemy mieć działający sklep internetowy, to i tak na nas się te błędy zemszczą. W artykule znajdziecie wiele informacji o tym jak prawidłowo dbać o dobre relacje z klientem, jak promować sklep internetowy, jak go prowadzić. Myślę że każdy przed założeniem sklepu internetowego powinien ten artykuł przeczytać.

Wróćmy jeszcze do samej Prestashop. Co z nią jest nie tak, że przestaliście na niej tworzyć sklepy internetowe?

Zacznijmy od tego że Prestashop to świetny system. Nie chciałbym aby nasz czytelnik pomyślał sobie, że Design Cart odradza tworzenia sklepów internetowych opartych na systemie Prestashop. Nie używamy jej ponieważ jest wolniejsza niż Opencart, jest też bardziej zasobożerna niż Opencart, a ceny rozszerzeń dla tej platformy są znacznie droższe niż dla Opencart. Dla nas prędkość wczytywania się strony jest najważniejszy.

Myślę że o wszystko co chciałem zapytać zapytałem. Dziękuję Pawle za rozmowę i mam nadzieję że to nie ostatnia.