Jak znaleźć najlepsze konto walutowe?
Jeśli zarabiamy w obcych walutach – euro, funtach brytyjskich lub dolarach, powinniśmy mieć do dyspozycji konto walutowe. Podobnie w innych przypadkach – spłacając kredyt w obcej walucie bądź jak regularnie wymieniamy pieniądze w kantorach internetowych. Chociaż na polskim rynku istnieje wiele kont tego rodzaju, to nie jest łatwo wybrać odpowiednie, ponieważ trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników. Podpowiadamy, jak znaleźć najlepsze rozwiązanie?
Czym jest konto lub kantor walutowy?
Kontem walutowym nazywamy specyficzny typ rachunku bankowego rozliczeniowego, choć może mieć też postać rozliczeniowo-oszczędnościowego. Różni się tym od zwykłego, że można na nim gromadzić środki w walucie obcej. Co zapewnia? Dzięki niemu jesteśmy w stanie płacić przelewem bankowym w obcej walucie za zakupy dokonywane w zagranicznych sklepach internetowych. To oczywiście tylko jedna z możliwości, ponieważ możemy też wypłacać walutę w dowolnym miejscu na świecie. Wiele osób decyduje się na założenie konta walutowego głównie dlatego, że korzystnie, czyli bez wysokich spreadów walutowych jesteśmy w stanie spłacać raty kredytów walutowych.
Jak wybrać konto walutowe?
Jak napisaliśmy we wstępie, praktycznie nie ma problemu, by szybko otworzyć konto walutowe, gdyż na naszym rynku znajdziemy mnóstwo takich propozycji. Bez pośpiechu jednak, nim podpiszemy umowę z konkretną firmą, zapoznajmy się najpierw z różnymi propozycjami, dzięki czemu porównamy, co nam się oferuje.
Odwiedzając stronę https://www.kontomaniak.pl/ranking-kont-walutowych, dowiemy się tego, co najbardziej istotne, dzięki czemu wybierzemy najkorzystniejszą ofertę. W zestawieniu mamy dostęp do kluczowych informacji, tj. koszt prowadzenia konta, opłata za kartę, dostępne dla danego konta rodzaje walut. Możemy też od razu z poziomu rankingu przejść do strony banku, by otworzyć konto bądź dowiedzieć się o nim więcej informacji.
Na co zwracać uwagę przy wyborze konta?
Należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, oczywiście głównie dotyczących opłat za poszczególne działania. Przekonajmy się więc, ile nas będzie kosztować założenie i prowadzenia konta, jakie są prowizje za wypłatę gotówki w bankomacie za granicą, ile za przelewy krajowe w walucie, przelewy zagraniczne SEPA i SWIFT czy wpłaty/wypłaty gotówki w placówce banku. Wiadomo, że im mniej opłat, tym lepiej. Tym bardziej to korzystne, jak są one dość niskie.
W niektórych bankach można znacząco je zmniejszyć, spełniając określone wymogi, na przykład wykonując pewną ilość transakcji w miesiącu. Koniecznie też się upewnijmy, czy oferta banku jest stała, czy czasowa, aby po jakimś czasie się nie okazało, że początkowy brak opłat trwał tylko “chwilę”, a teraz naliczane są nam prowizje. Wybierając konto walutowe, sprawdzajmy też jego spread – różnicę między kursem kupna a sprzedaży danej waluty w banku. Im jest mniejsza, tym lepiej. Warto się również przekonać, czy do konta otrzymamy kartę wielowalutową, która jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Mimo że mamy tylko jedną kartę płatniczą, to środki automatycznie pobierane są z konta w walucie, w jakiej rozlicza się sklep.
Kiedy konto walutowe się przydaje?
Wspominaliśmy już o tym, ale przypomnijmy, że konto walutowe warto założyć, gdy dość często wyjeżdżamy za granicę, przykładowo w sprawach służbowych. Przydaje się też osobom mieszkającym w innym kraju, które chcą przelewać środki pieniężne do Polski. Trzeba je mieć również, gdy spłacamy kredyt w obcej walucie. Niezbędne jest także dla firm stale współpracujących z zagranicznymi kontrahentami, gdyż rozliczenia pomiędzy podmiotami są zdecydowanie prostsze.