Browse By

Darmowe przelewy złotówkowe i walutowe w kantorze internetowym

Mamy coraz więcej powodów, żeby wysyłać pieniądze. I coraz więcej sposobów na realizację przelewów. Jak tanie jest przesyłanie pieniędzy za pomocą kantoru internetowego?

Wiedząc, że wymiana waluty w kantorach internetowych należy do najtańszych na rynku, wiele osób spodziewa się, że niskie kursy walut są w nich rekompensowane gigantycznymi opłatami za realizację przelewów. Czy to rzeczywiście prawda?

Darmowe przelewy w złotówkach

Sprawa z przelewami w złotówkach w obrębie kraju jest dosyć prosta. W kantorze internetowym – kantoronline.pl przelewy złotówkowe do wszystkich banków w Polsce są całkowicie darmowe. Tak więc, klienci tego kantoru po wymianie waluty na złote chcąc przelać wymienione środki na swoje konto w banku zrealizują taki przelew bezpłatnie. Serwis internetowej wymiany walut nie pobierze za taką operację ani złotówki.

Przelewy walutowe

Jeśli chodzi o przelewy walutowe, rzecz również jest całkiem prosta. Okazuje się, że przelewy walutowe na rachunek bankowy zarejestrowany na klienta wspomnianego wcześniej kantoru internetowego również są realizowane za darmo. Tak więc twierdzenie, że kantory internetowe „łapią” klientów na zawyżone ceny przelewów walutowych nie jest prawdziwe. Bez przesady można powiedzieć nawet, że to tak zwane urban legends, które prześladują branże kantorów internetowych od początku powstania.

Za co zapłacimy w kantorze internetowym?

Przy okazji sprawdziliśmy innego rodzaju opłaty w kantorach internetowych, za które operator mógłby zażądać opłatę. Ale okazało się, że rejestracja, prowadzenie konta, przyjęcie przelewu przez serwis, jak również zamawianie kursu waluty jest darmowe. Z naszego doświadczenia wynika, że kantory internetowe faktycznie zarabiają wyłącznie na wymianie waluty. Opłata za przewalutowanie środków jest wliczona w kurs kupna i kurs sprzedaży danej waluty, i wynosi mniej niż 1% dla euro, dolara, franka i funta. Fachowo opłata ta nazywana jest spreadem walutowym. Warto wiedzieć, że w bankach spread walutowy średnio wynosi aż 7,4%. To znacznie więcej niż we wspomnianym kantorze internetowym.

Oszczędzanie z kantorem internetowym

Polskie kantory internetowe były i są ewenementem na skalę światową. Polacy jako pierwsi wprowadzili na rynek kantory, które oferują całkowicie bezgotówkową wymianę walut, dzięki czemu koszty przewalutowania są znacznie niższe dla klientów. Co istotne, w kantorach internetowych, w przeciwieństwie do stacjonarnych można kupować bądź sprzedawać waluty po kursach aktualizowanych co 5 sekund zgodnie z danymi na rynku walutowym. Prawdziwe „boom” na korzystanie z kantorów internetowych nastąpiło po wejściu w 2011 roku ustawy antyspreadowej, dzięki której osoby spłacające kredyty we frankach szwajcarskich mogły spłacać kredyt frankami  w innym miejscu niż bank, w którym zaciągnęły kredyt.

Czy warto korzystać z kantorów internetowych?

Swobodny przepływ osób w obrębie państw Unii Europejskiej, chęć zarabiania większych pieniędzy za granicą oraz popularność taniego podróżowania – to wszystko przyczyniło się do popularyzacji usług kantorów internetowych. Dlaczego warto korzystać z kantorów internetowych? W Polsce coraz chętniej korzystamy z transakcji bezgotówkowych, które są mniej czasochłonne i wygodniejsze, niż operowanie gotówką. Ważne jest dla nas także to, żeby nie przepłacać i jak najwięcej zaoszczędzić na wymianie waluty. W przypadku walut – kluczową rolę w tej kwestii odgrywa wybór miejsca, w jakim dokonamy przewalutowania środków. Do dzisiaj bank oferuje najmniej atrakcyjną finansowo wymianę walut, na drugim miejscu mamy kantory stacjonarne, ale zdecydowanie najwięcej zaoszczędzimy wymieniając walutę w kantorze internetowym.