Browse By

Kilkaset nowych mieszkań na wynajem powstało we Wrocławiu

302 mieszkanie oddano do użytku w nowych budynkach postawionych przy ul. Rychtalskiej we Wrocławiu. I choć lokale są nowe, to nie będzie można kupić ich na rynku pierwotnym. Zostaną one wynajęte w ramach najmu instytucjonalnego.

Właścicielem mieszkań jest R4R (Resi4Rent), której udziałowcem jest Echo Investment. W ramach prowadzonej, przez tego największego polskiego dewelopera, inwestycji Zebra, powstały 4 budynki, z których 2 przeznaczone będą pod wynajem. Reszta trafi na rynek. Spółka jest właśnie w trakcie realizowania kolejnej inwestycji. W przyszłym roku oddane zostanie 270 mieszkań na Kępie Mieszczańskiej. Widać że potencjał na rynku nieruchomości na wynajem jest ciągle spory. W całej Polsce R4R ma obecnie kilkaset mieszkań, a ponad 2 tysiące na różnych etapach budowy. W ciągu najbliższych lat łącznie ma wynajmować ponad 6 tysięcy własnych lokali.

We Wrocławiu rośnie rynek wynajmu

Rynek wynajmu rośnie, bo nieruchomości ciągle brakuje. Nawet rekordowe od lat inwestycje nie zmieniają tego, że w Polsce potrzeba około miliona mieszkań, aby dorównać do europejskiego poziomu dotyczącego powierzchni mieszkaniowej na obywatela. We Wrocławiu spory napływ ludności ze Wschodu – szczególnie mieszkańców Ukrainy – sprawił, że pomimo coraz większego rynku, mieszkania schodzą od ręki. Zarówno te z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, wynajmowane prywatnie lub typowo komercyjnie. Szczególnie teraz w październiku, kiedy kolejne kilkadziesiąt tysięcy studentów rozpocznie nowy rok akademicki. Oni również muszą gdzieś znaleźć swoje lokum, bo choć mieszkań w akademikach przybywa, to coraz częściej są one prywatne, więc czemu nie szukać innych ofert na rynku komercyjnym.

Jakich mieszkań szukają klienci, takie stawiają deweloperzy

Nieruchomości oddane do użytku przy ulicy Rychtalskiej dobrze pokazują, jakie lokale cieszą się największym powodzeniem wśród wynajmujących. Najmniejszych mieszkań, czyli popularnych kawalerek jest tam 81, od najmniejszych mających zaledwie 15 m kw. (które są jedynie 4), aż po większe o powierzchni około 20 m kw. Prawie połowa, bo aż 148 lokali, to mieszkania 2- pokojowe. Nic dziwnego, od kilku lat to najpopularniejsza wielkość nieruchomości na rynku wynajmu. Dla poszukujących większych powierzchni, jest 41 mieszkań 3-pokojowych i 32 4-pokojowe. Minimalny czas najmu w R4R to 12 miesięcy, a wszystkie lokale wykończone są w wysokim standardzie. Dodatkowo można wybrać opcję z wyposażeniem, czyli mieszkanie do którego można się od razu wprowadzić.

Budujemy i wynajmujemy coraz więcej

W 2018 roku wrocławianie wydali na nieruchomości i działki budowlane prawie 4 miliardy złotych. To rekord, który nie powinien dziwić, skoro ceny cały czas rosną. Ma na to wpływ zarówno zwiększające się ceny materiałów budowlanych, jak i gwałtowny, w ostatnich latach wzrost wynagrodzeń. Co ciekawe około 70% nowych mieszkań zostało kupionych z gotówkę, co oznacza, że kupujący widzą w nich dobrą inwestycję. Te mieszkania szybko znajdą się na rynku wynajmu i równie szybko znajdą się na nie chętni. Nic dziwnego, że od kilku lat w ten segment rynku próbują jak najmocniej wejść firmy. Mija już ponad 5 lat, od kiedy w 2013, jeden z deweloperów postawił przy Wybrzeżu Pasteura, prawie 150 mikromieszkań, na sprzedaż i pod wynajem. Obecnie we Wrocławiu jest już kilka takich inwestycji i ciągle powstają nowe. Jak długo stolica Dolnego Śląska, będzie atrakcyjna dla studentów i pracowników – zainteresowanie mieszkaniami na wynajem będzie rosnąć.