Browse By

Czy każdy typ produktów sprzedaje się online?

Zakupy online stają się jednym z najważniejszych kanałów sprzedażowych, powoli odsuwając na drugi plan sklepy stacjonarne.

Kupujemy w e-commerce coraz więcej, chętnie korzystając z zalet takiego rozwiązania. Czy jednak sklepy internetowe sprawdzają się w przypadku każdego typu asortymentu? Czy za pośrednictwem Internetu da się na przykład sprzedawać żywność lub meble? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Czy Polacy lubią zakupy online?

 

Według badania Gemius 2019 aż 60% internautów deklaruje, że robi zakupy za pośrednictwem sieci. Wartość ta systematycznie rośnie. W 2014 roku wartość ta była niższa o 15%. W najbliższym czasie prognozuje się dalszy trend wzrostowy.

e-Commerce w naszym kraju rozwija się prężnie. W ostatnich miesiącach spory w tym udział miała epidemia koronawirusa. Ludzie, zamknięci przymusowo w domach, chętniej decydowali się na kupowanie za pośrednictwem sieci. Było to dla nich rozwiązanie wygodne i zdecydowanie bardziej bezpieczne.

 

Co Polacy kupują online w Internecie?

 

Według wspomnianego powyżej raportu, największą popularnością w zakupach online cieszy się niezmiennie odzież, obuwie i akcesoria modowe. Na dalszych miejscach uplasowały się książki, filmy i elektronika.

Zróżnicowanie zainteresowań i preferencji zakupowych bywa powiązane z wiekiem konsumentów oraz co ciekawe z płcią. Statystyki podają, że mężczyźni najchętniej kupują online sprzęt RTV i AGD, komputery i telefony. Z kolei kobiety wybierają tę formę zakupów do pozyskiwania odzieży, obuwia lub kosmetyków.

Istnieją jednak kategorie produktów, które choć powszechnie nie kojarzą się z e-commerce, to mogą znaleźć swoją niszę również w tej przestrzeni.

 

Dlaczego warto kupować meble online?

 

Są jednak produkty, które większość osób chce dokładnie obejrzeć przed zakupem. Dotyczy to choćby mebli domowych lub mebli ogrodowych, jak te, które oferuje na przykład sklep Bazkar.pl.

Wiele foteli, krzeseł lub sof na taras ma spełniać rolę wypoczynkowo-rekreacyjną. Z tego też względu warto sprawdzić na własnej skórze, czy dany model na pewno nam odpowiada. Każdy ma bowiem nieco inne upodobania względem wyposażenia do relaksu.

Jak zatem sprzedawać meble online? Podstawą jest oczywiście precyzyjny opis. Oprócz niego niezbędne są zdjęcia, które przedstawią towar od niemal każdej strony. Coraz większe grono producentów i dystrybutorów umieszcza także nagrania video.

Zakup mebli online ma też spore zalety. Przede wszystkim można spokojnie porównać różne oferty, nie wstając nawet z fotela. Wielką wygodą jest także możliwość wybrania optymalnej formy dostawy. Dzięki temu zamówione meble trafiają wprost pod wskazany adres, bez konieczności odwiedzania stacjonarnego sklepu, zamawiania samochodu dostawczego i samodzielnego noszenia mebli.

 

Czy sklepy online z żywnością mają przyszłość?

 

Przed wybuchem pandemii koronawirusa tylko 10% osób, robiących zakupy w Internecie, deklarowało, że kupuje online żywność. Wartość ta jednak znacząco wzrosła w okresie przymusowego zamknięcia.

Wzmożone zainteresowanie tym kanałem sprzedaży sprawiło, że wiele sklepów udostępniło taką usługę swoim klientom.

Spore grono konsumentów deklaruje, że nawet po całkowitym zdjęciu obostrzeń, nadal będą robić zakupy spożywcze w sieci. Przekonała ich do tego rozwiązania wygoda, oszczędność czasu oraz większe bezpieczeństwo.

 

Zakupy online – tendencje wzrostowe

 

Sprzedaż w Internecie coraz mocniej wpływa na kształt wielu branż. Okazuje się, że takie rozwiązanie sprawdza się w różnych dziedzinach, które pierwotnie nawet nie zakładały takiej usługi.

Wszystko opiera się na ciekawym pomyśle, odpowiednim marketingu oraz dbaniu o zachowanie profesjonalizmu w każdym, nawet najmniejszym detalu.