Wybór nośnika danych – rodzaje, możliwości i dobór
Cyfrowe nośniki danych stanowią nieodłączny element naszego życia zawodowego i prywatnego. Bez względu na to, czy chodzi o przechowywanie zdjęć z wakacji, ważnych dokumentów biznesowych czy ulubionej muzyki, wybór odpowiedniego nośnika danych jest kluczowy. W tym artykule przyjrzymy się różnym typom nośników, ich zaletom, popularnym pojemnościom oraz kwestii trwałości.
Jakie są nośniki danych – rodzaje
Płyty CD i DVD były niegdyś podstawowym cyfrowym nośnikiem danych. Dziś się to zmieniło i ustąpiły miejsca pendrive’om, jednak nadal cieszą się uznaniem wśród dużej liczby użytkowników. Płyty CD oferują pojemność zazwyczaj 700 MB. Większe możliwości proponują płyty DVD – 4,7 GB lub DVD+R DL 8,5 GB. Ze względu na ograniczoną pojemność i konieczność korzystania z napędu optycznego płyty są coraz rzadziej stosowane.
Najpopularniejszym nośnikiem danych stosowanym w biurach oraz życiu prywatnym są pendrive’y, znane również jako flash drive. To efekt ich niewielkich rozmiarów połączonych z dużą pojemnością. W zależności od potrzeb z oferty Biurpap można dobrać pendrive 4 GB, 8 GB, 16 GB czy 32 GB.
Dyski zewnętrzne oferują znacznie większą pojemność niż pendrive’y, sięgając nawet kilkunastu TB. Są jednak większe i mniej mobilne. Mogą być oparte na technologii HDD lub SSD. Ta druga opcja jest szybsza, ale droższa.
Co lepsze – pendrive czy dysk zewnętrzny?
Odpowiedź na to pytanie, co jest lepsze pendrive czy dysk, zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika. Jeśli priorytetem jest mobilność połączona z możliwością przechowywania plików do kilkudziesięciu GB, dobrym rozwiązaniem jest pendrive. W przypadku przechowywania dużych plików oraz ich sporej ilości o wadze kilkuset GB lub kilku TB należy wybrać dysk zewnętrzny.
Najtrwalsze nośniki danych
Wiele osób zastanawia się, jakie są najtrwalsze nośniki danych. Wybór solidnego narzędzia umożliwia bezpieczne przechowywanie zasobów oraz ich wieloletnią archiwizację. Pod tym względem najlepiej wypadają dyski, np. dysk SSD Samsung 1TB. Tego typu produkty charakteryzują się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne niż dyski HDD lub pendrive czy płyty CD/DVD. Niemniej wszystkie nośniki mogą ulec awarii, dlatego zawsze warto robić kopię zapasową na dodatkowym nośniku lub w chmurze.
Zalety korzystania z nośników danych
Przejście z tradycyjnych metod przechowywania dokumentów papierowych na cyfrowe nośniki danych umożliwia znaczne zminimalizowanie potrzeby posiadania fizycznej przestrzeni do archiwizacji. Na dyskach czy pendrive’ach można łatwo tworzyć katalogi i indeksy oraz szybko wyszukiwać potrzebne pliki. Skutkuje to szybkim i precyzyjnym dostępem do potrzebnych informacji. To z kolei przekłada się na wzrost produktywności pracowników oraz skracanie czasu potrzebnego na przeszukiwanie materiałów.
Ponadto korzystanie z nośników danych wspiera inicjatywy związane z ochroną środowiska poprzez redukcję zużycia papieru i innych surowców biurowych. W tej kwestii istotną rolę odgrywa również bezpieczeństwo zasobów cyfrowych. Współczesna technologia umożliwiają szyfrowanie danych, stosowanie zabezpieczeń wielopoziomowych oraz tworzenie kopii zapasowych, co minimalizuje ryzyko utraty informacji lub dostania się ich w niepowołane ręce.
Wybór cyfrowego nośnika danych zależy od wielu czynników, takich jak wymagana pojemność, mobilność, szybkość zapisu i odczytu danych, a także koszt. Ważne jest, aby pamiętać, że nośniki, jak wszystkie inne akcesoria elektroniczne są wrażliwe na uszkodzenia – szczególnie w przypadku nieodpowiedniego przechowywania. Dlatego warto zabezpieczać je podczas transportu i tworzyć kopie zapasowe.