Browse By

Baterie GSM – kompendium wiedzy

W urządzeniach telefonii komórkowej powszechnie wykorzystuje się baterie GSM, które jednak pod wpływem użytkowania lub wypadków losowych zużywają się. W takiej sytuacji zamiast kupować nowy smartfon wystarczy wymienić baterię. Na jakie czynniki zwrócić uwagę przy jej wyborze? Czy można przedłużyć jej żywotność?

Formatowanie baterii – co należy wiedzieć?

Jeszcze nie tak dawno baterie do telefonów trzeba było formatować, aby skutecznie spełniały swoją funkcję i nie rozładowywały się w krótkim czasie. Było to równoznaczne z koniecznością naładowania i rozładowania telefonu w kilku cyklach. Jeszcze nie wszyscy mają świadomość, że obecnie telefon można doładowywać w fazie rozładowywania i nie zmniejsza to jego wydajności. Różnice pomiędzy zasilaniem baterii w przeszłości i aktualnie wynikają z rodzajów stosowanych baterii. Wykorzystywane wcześniej wersje niklowo-kadmowe charakteryzowały się efektem pamięci, dlatego konieczne było ładowanie ich do pełna. Teraz standardowa bateria samsung galaxy, jak i każda do innego rodzaju telefonu,  to zazwyczaj wariant litowo-jonowy. W tym przypadku telefon można doładować w dowolnym momencie i nie spowoduje to obniżenia wydajności baterii, chociaż w kwestii ładowania warto przestrzegać pewnych wskazówek.

Jak obchodzić się z baterią?

W momencie zakupu nowego smartfonu najczęściej mamy do czynienia z baterią naładowaną w maksymalnie 50%. Optymalny poziom naładowania wynosi 50-70%. Warto zwrócić uwagę, aby bateria iphone lub bateria wykorzystywana w innym typie telefonu zupełnie innej marki nie była systematycznie rozładowywana do końca, ponieważ sprzyja to obniżeniu ich jakości. Sporadyczne rozładowanie nie sprawi, że ogniwo przestanie być tak wydajne jak do tej pory, ale warto zwrócić uwagę, aby nie dopuszczać do takich sytuacji. Należy również pamiętać, aby nie trzymać baterii w nieużywanym urządzeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest wyjęcie jej po uprzednim naładowaniu do 50%. Gdy smartfon będzie ponownie używany, wystarczy z powrotem włożyć baterię.

Wybór nowej baterii – co należy uwzględnić?

Gdy potrzebna jest bateria do telefonu, warto zajrzeć do sklepu internetowego Seltrade.pl ze względu na duży wybór wariantów do różnych modeli urządzeń. Kupując nową baterię, można skorzystać z propozycji zamienników sprawdzonych producentów, ponieważ często oferują większą pojemność niż ma to miejsce w przypadku oryginałów. Trzeba jednak pamiętać, że zamiennik również musi być przystosowany do konkretnego modelu smartfonu, dlatego należy sprawdzać oznaczenia. Pojemność baterii jest wyrażana w mili ampero godzinach (mAh). Większa pojemność jest korzystniejsza, ale w przypadku dużych pojemności trzeba wziąć pod uwagę, że producenci niekiedy je zawyżają. Z tego względu nie należy kupować wariantów nieznanych marek. Aktualnie na rynku można znaleźć producentów zamienników, którzy są już znani z wysokiej jakości baterii, dlatego nie jest konieczne kupowanie wyłącznie oryginału.