Browse By

Najlepsze piwne etykiety

Rynek piwny zarówno w Polsce, jak i na świecie, dynamicznie się zmienia. Konsumenci coraz chętniej sięgają po piwa niszowe, smakowe i o niższej zawartości alkoholu. Teraz, aby mały browar mógł się wybić nie wystarczy, że produkuje kraftowe piwo – w obliczu rosnącej konkurencji musi się wyróżnić jeszcze czymś więcej niż smakiem. Najczęściej służą do tego etykiety na butelkach. Które z nich są najlepsze?

Kraftowa rewolucja w Polsce

Na przestrzeni ostatnich kilku lat na rynku piwowarskim ma miejsce prawdziwa, kraftowa rewolucja! Konsumenci, zawiedzeni i znudzeni wyrobami dużych, komercyjnych browarów, przykładają coraz większą wagę do jakości i smaku piwa. To właśnie dlatego zaczynają eksperymentować z dotychczas im nieznanymi, małymi browarami.

Gdy tylko zauważono, że piwa kraftowe stają się coraz bardziej popularne, zaczęto zwiększać ich produkcję i tworzyć nowe odmiany, a nowe browary małej wielkości powstawały w zawrotnym tempie. Skoro zwiększyło się zapotrzebowanie na dobrej jakości piwo kraftowe, zaczęła się również zwiększać konkurencja między markami.

Obecnie nie wystarczy tylko uwarzyć piwo o znakomitym smaku i wyjątkowym stylu typu IPA, APA, Lager, Stout itp., ale należy także wyróżnić je dobrą i kreatywną etykietą na butelce. Niektóre z nich naprawdę robią wrażenie!

Które etykiety piw kraftowych są najlepsze?

Zissou Apa (browar Inne Beczki) – wszystkie etykiety Browaru Inne Beczki są oddzielnymi dziełami sztuki, jednak zwróciliśmy szczególną uwagę na tą z Zissou Apa. Etykieta zdecydowanie była inspirowana fikcyjną postacią Steve Zissou,  który był znanym światowym oceanografem, stąd wziął się na niej podwodny świat. Prezentuje niesamowitą staranność i dbałość o detale! Do tego dużo intensywnych kolorów i pięknie zaprojektowane ryby na tle rafy koralowej, które z pewnością mocno wyróżniają je wśród innych piw rzemieślniczych.

fot: https://piwnakompania.com/2016/02/14/zissou-apa/

Deep Dark Sea (browar Brokreacja) – pozostając w morskich przestrzeniach, zachwyciliśmy się etykietą z serii Heavy na piwie Deep Dark Sea. Cechą charakterystyczną dla tego Browaru Brokreacja jest mocno zarysowana postać na etykiecie, ale w tym wypadku stwór wynurzający się z głębi oceanów dosłownie zapiera dech w piersiach. Zresztą tak jak sam smak piwa.

fot: http://browarjarkow.pl/blog/degustacja-deep-dark-sea

Night Wolf (Browar Szpunt) – ten browar słynie z niesamowicie efektowych i momentami szalonych etykiet, ale przy etykiecie piwa Night Wolf przeszli samych siebie. Jest ona bardzo intensywna, a kolorami i atmosferą przenosi Konsumenta w świat nocnych wyścigów. Spokojnie można uznać, że jest to jedna z najbardziej stylowych i dopracowanych etykiet piw rzemieślniczych, które są dostępne obecnie na rynku.

fot: https://www.piwnybrodacz.pl/2015/11/night-wolf-szpunt.html

2028 Space Odyssey (Browar Raduga) – wystarczy jedno spojrzenie okiem na etykietę i od razu możesz się przenieść w odległe galaktyki! Etykiety Browaru Raduga mają bardzo charakterystyczną kreskę i nawiązują do kultowych produkcji filmowych. Grafika jest niezwykle szczegółowa i przykuwająca uwagę, aż “wciąga do środka”. Zdecydowanie warto nabyć to rzemieślnicze piwo – jeśli nie dla smaku piwa, to dla samej etykiety.

fot: https://blog.kopyra.com/index.php/2017/03/09/space-odyssey-2028-z-browaru-raduga/

Nomono (Browar SoliPiwko) – druga wersja etykiety piwa Nomono zrobiła na nas ogromne wrażenie. Jest bardzo szczegółowa, kolorowa, mocno przykuwa wzrok. Pomysłowe jest wykorzystanie białych dymków, które wydostają się z nozdrzy zwierzaka – został na nich umieszczony kod kreskowy oraz termin ważności. Dodatkowy plus za fajne rozplanowanie i graficzne przedstawienie informacji o składzie piwa. Ta etykieta zdecydowanie jest jedną z naszych ulubionych!

fot: http://hopar.pl/nomono-browar-solipiwko/

Baltic Abyss (Browar SoliPiwko) – ten sam browar, co poprzednio, ale koncepcja na etykietę piwa rzemieślniczego zupełnie inna. Trzeba przyznać, że dawno nie widzieliśmy tak mrocznej i przerażającej, ale zarazem pięknej etykiety. Precyzja wykonania samej czaszki i pozostałych motywów jest genialna! Na szczęście butelki piwa sprzedawane są w kartonowym opakowaniu, na którym jeszcze lepiej widać grafikę. Znajduje się na nim też morska opowieść, która utrzymana jest w klimacie etykiety. To trzeba zobaczyć!

fot: https://blog.kopyra.com/index.php/2017/03/14/baltic-abyss-z-browaru-solipiwko/

Mentor (Browar ReCraft) – piwo Kraftowe Mentor nie ma oszałamiającej, kolorowej i “dzikiej” etykiety. Browar ReCraft postawił raczej na klasyczną, biało-czarną kolorystykę i bardzo symboliczne logo. Jednak w połączeniu z nietypowym kształtem butelki i czerwonymi dodatkami, całość prezentuje się naprawdę dobrze. W końcu nie każda etykieta musi być kolorowa i artystyczna.

fot: http://picbear.online/tag/browarrecraft

Bardzo doceniamy oryginalne i kreatywne etykiety na piwach rzemieślniczych. Wiadomo, czasem trudno wymyślić coś nowego, co zwróci uwagę Konsumentów na półce sklepowej i wywoła w nich pozytywne skojarzenia, ale kopiowanie etykiety innego piwa jest nieetyczne i niedopuszczalne. W szczególności etykiety takiego giganta, jakim jest Guinness.

 

fot: https://www.wykop.pl/link/1669891/lebski-browar-i-nieetyczny-marketing-czyli-czego-nie-nalezy-robic/

Warzysz własne piwo? Stwórz dla niego etykietę!

Własna produkcja piwa staje się coraz bardziej popularnym hobby w Polsce. W domowych warunkach możesz uwarzyć naprawdę dobrej jakości piwo. Da Ci ono naprawdę dużo satysfakcji i powodów do dumy przed rodziną i przyjaciółmi. Jeśli kochasz piwa kraftowe, będzie to również znacznie tańsze rozwiązanie.

fot: https://canva.me/beer-labels

Dla jeszcze lepszego efektu możesz stworzyć własną etykietę dla swojego piwa! Istnieje wiele programów graficznych on-line, w których możesz ją zaprojektować, jednak przez domowych piwowarów najczęściej wybierana jest Canva. Cała reszta zależy już od Twojego pomysłu i kreatywności.