Browse By

Druk wysokonakładowy – czym jest i jakie ma zastosowania?

W czasach, gdy wydawać by się mogło, że druk cyfrowy stosowany jest najczęściej, to właśnie druk offsetowy jest nierzadko najbardziej opłacalny. Druk wielkoformatowy w technice offset zapewnia doskonałej jakości wydruki przy relatywnie niskim koszcie jednostkowym, pozwalający na duże oszczędności przy wysokich nakładach. Czy wiesz, na czym polega ta technika druku i jakie ma zalety, a jakie wady?

Czym jest druk wysokonakładowy?

Druk wysokonakładowy to, mówiąc inaczej, druk dużej ilości kopii danego materiału w bardzo krótkim czasie realizacji. W dużych nakładach drukowane są np. materiały promocyjne, takie, jak plakaty, ulotki czy gazetki. Nierzadko w dużych nakładach drukowane są także książki i inne publikacje. W przypadku druku wysokonakładowego, uwagę zwraca się przede wszystkim na szybkość realizacji, ale także na wysoką jakość druku.

Druk offsetowy – rodzaje

Druk offsetowy to obecnie najpopularniejsza metoda druku. Mówiąc bardziej technicznym językiem, jest to pewien rodzaj druku płaskiego, który zakłada przenoszenie obrazu na podłoże drukowe przy użyciu elementu pośredniczącego. Największą zaletą tego rodzaju druku jest wyjątkowa szybkość, a także niski koszt eksploatacyjny przy założeniu druku wysokonakładowego. Druk offsetowy zdecydowanie najczęściej wykorzystywany jest w przypadku druków reklamowych, drukowanych w dużych nakładach.

Mówiąc dokładniej, w druku offsetowym wykorzystywana jest farba, która początkowo przenoszona jest na gumę cylindra, a następnie na podłoże drukowe. Druk offsetowy ma kilka rodzajów, a najpopularniejszy jest typ arkuszowy oraz zwojowy. W przypadku druku arkuszowego, stosowane są specjalne farby offsetowe o dużej lepkości. W przypadku natomiast druku zwojowego, zastosowane farby mają małą lepkość. Wyróżnić można także offset na zimno i na gorąco w ramach offsetu zwojowego. Różnica między drukiem arkuszowym i zwojowym polega przede wszystkim na zastosowaniu. Druk arkuszowy wykorzystuje się do druku ulotek, katalogów czy plakatów, druk zwojowy natomiast przede wszystkim do druku gazet i czasopism.

Zalety i wady druku offsetowego

Druk offsetowy wysokonakładowy ma zarówno zalety, jak i wady. Do zalet należy z pewnością duża opłacalność w przypadku druków w dużym nakładzie. Ponadto, istnieje możliwość druku w najwyższej możliwej jakości, a także uzyskania najbardziej niestandardowych kolorów – złotego czy srebrnego. W przypadku druku cyfrowego, którym nierzadko próbuje się zastępować druk offsetowy, takie efekty nie są możliwe. Warto zaznaczyć, że do druku offsetowego można wykorzystywać papiery o różnej grubości i gramaturze. Możliwe jest także dodanie dodatkowej warstwy połysku do gotowego już wydruku, co w innych technikach również nie jest możliwe. Minusem druku offsetowego jest w kolei nieopłacalność druku w małym nakładzie. W przypadku pojedynczych egzemplarzy zdecydowanie bardziej opłacalny jest druk cyfrowy, jedna jakość wydruków w tej technice jest o wiele niższa.

Druk plakatów promocyjnych – dlaczego warto zastosować druk offsetowy?

W przypadku druku plakatów promocyjnych, zwykle mamy do czynienia z dużym nakładem. To jedna z głównych przesłanek wykorzystania druku offsetowego. Poza tym, drukując plakaty, zależy nam na najwyższej możliwej jakości przy jednocześnie możliwie najniższym nakładzie finansowym. W przypadku druku offsetowego jest to możliwe. Dzięki opcji dodania dodatkowej warstwy, wydrukowane plakaty mają zwiększoną odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, co przekłada się na większa trwałość wydruków. To wszystko sprawia, że druk offsetowy jest zdecydowanie najczęściej stosowaną techniką druku plakatów promocyjnych. Więcej na http://coloursfactory.pl/plakaty.