Monitorowanie jakości internetu – czas sprawdzić operatora
Masz wrażenie, że Twój internet działa zaskakująco wolno? Odnosisz wrażenie, że jego szybkość znacząco różni się w zależności od pory dnia? Monitorowanie internetu – jego jakości, prędkości, stabilności – to coraz ważniejszy argument klientów w sporze z operatorami. Jak sprawdzić, czy sieć działa prawidłowo i zgodnie z deklaracjami dostawcy?
Różnorodność ofert internetu jest obecnie wyjątkowa: operatorzy zapewniają stacjonarne łącza o standardowych parametrach, kuszą światłowodem, oferują też internet mobilny dostępny również poprzez sieci komórkowe. Dla klienta kluczowa staje się szybkość i stabilność łącza. A internet zapewnia rozwiązania, które pozwalają zweryfikować, czy warunki z umowy są zgodne z rzeczywistością.
Test łącza internetowego a relacje z operatorem
Wystarczy sprawdzenie szybkości internetu – na komputerze, tablecie czy telefonie – by zweryfikować, czy jego dostawca dotrzymuje warunków deklarowanych w umowie. Sprawdzian można wykonać poprzez aplikacje analizujące szczegółowe parametry sieci. Co ważne – certyfikacja przez Urząd Komunikacji Elektronicznej technologii PRO Speed Test stanowi oficjalny fundament do roszczeń w przypadku niezgodności wspomnianych parametrów z rzeczywistością. W efekcie – jeśli dostawca internetu zapewniał prędkość 500 Mb/s, a sieć działa na pułapie o połowę niższym można to oficjalnie zweryfikować i mieć dowód na nieprawidłowe działanie.
Jak znaleźć sprawdzonych dostawców internetu?
Rywalizacja operatorów i setki ofert oraz promocji sprawiają, że łatwo zagubić się gąszczu propozycji. Stąd rośnie znaczenie analizy warunków – cen, rabatów, czasu umowy. Kluczowe jest tu uwzględnienie lokalizacji użytkownika – np. porównywarka Pan Wybierak zapewnia przegląd propozycji dostawców w kontekście danego miasta, a nawet ulicy, na której miałby zostać zainstalowany internet. Warto również sprawdzić np. pakiety obejmujące dostęp do sieci wraz z usługami telewizyjnymi lub telefonią – w ten sposób oszczędności na rachunkach sięgać mogą kilkudziesięciu procent.
Monitoring opinii o dostawcach w sieci
Certyfikowanie przez UKE mechanizmu sprawdzającego ogólną jakość internetu – jego parametry, stabilność czy równomierne działanie przez cały czas – to, jak zauważa urząd, „szansa dla konsumentów na sprawdzenie czy usługa dostepu do internetu jest świadczona zgodnie z umową”. Jednak kluczowe jest tu drugie podkreślenie UKE. Urząd zauważa, że raportowanie danych przekłada się na możliwość skorzystania ze szczególnej mocy dowodowej danych z pomiarów certyfikowanych w procedurze reklamacyjnej. Wystarczy więc zachowanie cyklu dobowego – 6 pomiarów przez całą dobę jednego dnia w odstępach min. 30 min. – by wygenerować raport o ważnej mocy w kontekście prawnym.
Wybierając dostawcę internetu należy też sprawdzić opinie klientów – choć monitorowanie jakości internetu odbywa się przez aplikację, niezmiennie ważnym źródłem oceny jakości usług pozostają wrażenia samych użytkowników. Dotyczy to zarówno firm o uznanej renomie na rynku jak i mniejszych dostawców działających np. w zakresie lokalnym.