Browse By

Android czy iOS – który system operacyjny wybrać?

Nasze komputery obsługujemy dzięki pomocy systemu operacyjnego, który ułatwia nam dokonywanie zmian i po prostu – wykonywanie planowanych zadań. Analogicznie smartfony również mają zainstalowane takie oprogramowanie – mobilny system operacyjny. Tak naprawdę na rynku tym mamy do dyspozycji dwóch graczy, z czego jeden jest na nim zdecydowanym liderem. Jak wygląda rynek systemów mobilnych i który system wybrać?

Android… i długo nic

Zdecydowanym liderem rynku mobilnych systemów operacyjnych jest Android, czyli produkt marki Google, rynkowego potentata. Jego początki wyglądały niewinnie. Był to typowy model sukcesu, jaki znamy z USA. Firma, która w 2003 roku działała w garażu, szybko została przejęta za 130 mln dolarów przez wspomniane Google. Wtedy na rynku pojawiały się głosy, że firma ta planuje stworzenie własnego smartfona. System ten rynek zdobywał stopniowo. W 2010 roku jego udział wynosił blisko 23 proc. Wtedy jeszcze znaczącą rolę na rynku odgrywało Blackberry, a podobną popularnością do aktualnej cieszył się iOS. Aktualnie Android jest zainstalowany na 85,9 proc. urządzeń! Na drugiej pozycji znajduje się iOS z wynikiem 14 proc., a pozostałe 0,1 proc. stanowią inne systemy operacyjne. Zatem możemy powiedzieć, że trudno mówić o jakiejkolwiek konkurencji na tym rynku. Dlaczego? Gdyż iOS jest systemem marki Apple, wykorzystywanym na iPhone’ach, a Android tak naprawdę znajdziemy na smartfonach przeróżnych marek. I tak jak udział Androida w rynku stopniowo wzrastał, tak w przypadku iOS-a przez lata wygląda to bardzo podobnie.

Za ciekawostkę należy uznać fakt, że Android jest już nie tylko liderem rynku mobilnych systemów operacyjnych, ale również systemów operacyjnych ogółem. Na początku 2017 roku Windows po raz pierwszy w historii stracił pierwszą pozycję. Oczywiście taka sytuacja była nieunikniona głównie z tego względu, że wszystkie systemy zaproponowane przez Windowsa na urządzenia mobilne okazały się całkowitą porażką. Oczywiście system Microsoftu w dalszym ciągu pozostaje zdecydowanym liderem rynkowym, jeśli chodzi o oprogramowanie komputerów.

Android w Polsce z… jeszcze większym udziałem

Choć w ujęciu globalnym Android jest już potentatem, to według analityków w Polsce cieszy się on jeszcze większym zainteresowaniem. 89 proc. udziału w naszym rynku jest ogromnym sukcesem. Jego reszta należy do iOS-a. Pozostałe systemy tak naprawdę używane są jedynie przez użytkowników starszych smartfonów i w ciągu kilku lat powinny całkowicie zniknąć z rynku. Czy istnieje różnica w korzystaniu z Internetu na tych dwóch systemach? Wydaje się oczywistym, że nie. Chociaż wielu specjalistów, uważa że Android wolniej wykorzystuje zasięgi sieci.

Dlaczego Android jest zdecydowanym liderem?

Pozycja systemu firmy Google jest niepodważalna, ale z czego wynika? Na pozycję zdecydowanego lidera składa się kilka kwestii, przede wszystkim:

Ogromny wybór smartfonów – jak wspomnieliśmy, iOS jest systemem wykorzystywanym wyłącznie na urządzeniach Apple, natomiast klienci, którzy chcą kupić telefon z Androidem, mają do wyboru całe mnóstwo przeróżnych marek. Tak naprawdę wszystkie popularne smartfony używają właśnie tego systemu. Wybór zatem nie dotyczy systemów, ale tego, czy będziemy używać iPhone’a czy innego smartfona.

  • iPhone dla bogatszych klientów – jeśli chcemy kupić iPhone’a, to tak naprawdę w zależności od modelu musimy zapłacić albo dużo, albo bardzo dużo – oczywiście jak na takie urządzenie. Natomiast jeśli interesuje nas telefon z systemem Android, to możemy przebierać w ofertach. Od urządzeń bardzo tanich, przez nieco droższe, aż po drogie. Po prostu – telefony z Androidem są przeznaczone na każdą kieszeń. Najlepszym wyznacznikiem będą tutaj średnie ceny. Dane IDC pokazują, że w 2013 roku za smartfona z Androidem należało zapłacić średnio 276 dolarów. Natomiast klienci, którzy wybrali urządzenie z iOS-em, musieli przeciętnie zapłacić aż 650 dolarów. To jednak bardzo duża różnica!
  • Dostępność aplikacji – obie omawiane marki prowadzą własne sklepy z aplikacjami. Na koniec 2017 roku w bazie sklepu Google Play znajdowało się 3,6 mln aplikacji, a w sklepie App Store – 2,1 mln. Oczywiście pierwszy ze sklepów zapewnia rozwiązania pod Android. Nie tyle chodzi tutaj jednak o liczbę aplikacji, ile bardziej o to, że w bazie Google Play znajdziemy odpowiednik każdej aplikacji znalezionej w App Store. W drugą stronę jednak już tak łatwo nie będzie.
  • Personalizacja systemu – iOS jest zamkniętym systemem operacyjnym i nie daje takich możliwości swobodnej personalizacji jak Android.Oczywiście użytkownicy obu systemów podają różne inne argumenty. W przypadku wyboru kolejnych smartfonów duże znaczenie ma również przyzwyczajenie. Po prostu – jeśli znamy już doskonale dany system, jesteśmy zadowoleni z jego możliwości, to nie chce się nam zaczynać przygody z nowym. Kolejnym problemem wynikającym z przyzwyczajeń jest to, że jednak te systemy mocno się od siebie różnią i zwyczajnie irytować może to, jak dany problem rozwiązano na naszym nowym smartfonie.

Google ukarane m.in. za Androida

W połowie lipca Komisja Europejska ogłosiła, że nakłada na firmę Google ogromną karę w wysokości 4,3 mld euro! Ponoć komisja dopatrzyła się praktyk monopolistycznych stosowanych przez Google w związku z systemem operacyjnym Android i przeglądarką Chrome. Na czym polegają praktyki monopolistyczne w przypadku Androida? Według informacji opublikowanych w sieci Google zbyt wiele wymaga od producentów smartfonów. Ci w celu zapewnienia dostępu do Google Play musieli instalować na urządzeniach przeglądarkę Chrome. Komisji Europejskiej ponoć nie spodobało się również to, że Chrome jest na tych urządzeniach domyślną przeglądarką. Chodzi także o sztuczne zawyżanie udziału rynkowego Chrome. Rok wcześniej Google również zostało ukarane, ale wtedy nie była to aż tak znacząca kwota. Jak wpłynie to na rynek? Przekonamy się wkrótce.

iOS czy Android?

Wybór pomiędzy systemami iOS i Android nie tyle koncentruje się na dopasowaniu systemu operacyjnego, ile na wyborze smartfona. Jeśli chcemy mieć iPhone’a, to mamy też system iOS, a jeśli zdecydujemy się na urządzenie innej marki, to wtedy pozostaje nam Android. Na rynku można jeszcze znaleźć urządzenia z innymi systemami, ale są to głównie stare modele.