Browse By

Na czym polega praca na magazynie?

Osoby aktywnie poszukujące pracy z pewnością natknęły się na ogłoszenia dotyczące pracy w magazynie. Dla osoby bez doświadczenia w branży, tego typu oferty mogą wydawać się dość zagadkowe, a nawet niejasne. Poniżej wyjaśniamy na czym polega praca w magazynie i dla kogo będzie ona odpowiednia. 

Nie tylko praca fizyczna 

Panuje stereotyp o pracownikach magazynowych, jakoby wykonywaliby oni wyłącznie fizyczną pracę. To nieprawda. Oczywiście, praca w magazynie to nie praca biurowa, jednakże poza wysiłkiem fizycznym, równie ważnym jest też ten umysłowy. Warto wiedzieć, że do prawidłowego działania magazynu niezbędne są wdrożone w nim procesy logistyczne. Również pracownicy magazynowi muszą wykazywać się logicznym myśleniem, dzięki czemu w tej pracy ćwiczymy nie tylko kondycję, ale i umysł. 

Obowiązki pracownika magazynowego 

Aby przekonać się czy praca w magazynie rzeczywiście jest dla nas, warto sprawdzić jakie obowiązki mogą na nas czekać w nowym miejscu pracy. Trzeba pamiętać, że zadania mogą się różnić, w zależności od charakteru magazynu oraz przedsiębiorstwa, w którym znajdziemy zatrudnienie. Poniżej znajdują się najczęstsze zadania pracowników magazynowych, których można się spodziewać w większości miejsc pracy.  Należą do nich: 

  • Przyjęcie towaru, jego rozładunek lub wysyłka. W zależności od systemu, możesz zajmować się tylko jednym etapem lub całym procesem. 
  • Tworzenie zamówień i weryfikacja stanów magazynowych, 
  • Prowadzenie dokumentacji, 
  • Użytkowanie maszyn i pojazdów magazynowych, takich jak wózki widłowe czy podajniki.  

Praca w magazynie. Dla kogo będzie odpowiednia?

Znając już istotę pracy w magazynie i wiążące się z nią wyzwania, czas na poznanie wymagań jakie trzeba spełnić, aby otrzymać pracę na tym stanowisku. W tym przypadku wykształcenie nie jest najważniejsze. Tak naprawdę z powodzeniem możesz ubiegać się o pracę w magazynie mając wykształcenie średnie lub zawodowe. Dyplomy z uczelni wyższych nie są wymagane, choć jeśli planujemy wysoko piąć się po szczeblach kariery – wykształcenie logistyczne może pomóc. Niemniej jednak, nie musisz mieć tytułu inżyniera aby zostać pracownikiem magazynowym. Na tym etapie bardziej wartościowe będą kursy, na przykład kurs na operatora wózka widłowego, choć i to nie jest koniecznością. Pełną dawkę potrzebnej wiedzy i szkoleń otrzymasz po podjęciu pracy. Na co zatem rekruterzy zwracają uwagę? Przede wszystkim cechy i umiejętności miękkie, czyli Twój potencjał. W tej pracy wysoce pożądane są umiejętności pracy w zespole oraz bycie dobrze zorganizowanym pracownikiem. Twoje zaangażowanie i zdolność pracy pod presją czasu, będą również odbierane jako spory atut. Na końcu należy wymienić odpowiedzialność, choć jest to cecha tak samo ważna jak te poprzednie, a być może nawet ważniejsza. Praca w magazynie to często praca z ciężkimi maszynami i wielotonowymi paletami towarów. Odpowiedzialna postawa, a zatem choćby  stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jest tutaj niezbędna dla zachowania bezpiecznego środowiska pracy. 

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu uważasz, że sprawdzisz się jako pracownik magazynowy, sprawdż atrakcyjne oferty pracy na tym stanowisku: https://www.adecco-jobs.com/amazon/pl-pl/locations/lodz/nasza-oferta-w-lodzi/