Browse By

Jak przygotować się do lata? – 5 porad treningowych

jak-przygotowac-sie-do-lata-5-porad-treningowychZ zasady zima jest czasem, gdy mniej wychodzimy z domu, niewiele podróżujemy, nie odsłaniamy ciała i… nabieramy kilka dodatkowych kilogramów. Jeśli idealna sylwetka jest punktem honoru, potrzebą serca lub elementem dobrego samopoczucia, to jeszcze przed sezonem letnim warto o nią zawalczyć. W jaki sposób?

Zacznij od lekkiego rozruchu

Pierwsze wyjście z zimowego letargu nie powinno być przesadnie dynamiczne. Przede wszystkim dlatego, że zbyt duże obciążenie może działać ze szkodą dla organizmu. Poza tym taki zryw wywołujący silne zmęczenie najczęściej jest też przyczynkiem do obniżenia zapału, a także wywołania uczucia zniechęcenia względem dalszych ćwiczeń. Lekki rozruch powinien polegać na – przykładowo – wyjściu na dłuższy i bardziej intensywny spacer, najlepiej połączony z wyjazdem poza miasto, które w tym czasie jest najczęściej otoczone smogiem. Warto też odwiedzić pobliską pływalnię, a jeśli czas i możliwości na to pozwalają – wybrać się na ostatnie w sezonie szaleństwo na stoku.

Doposaż domową siłownię

Wiosenny przełom to świetna pora na kupienie kilku fitnessowych sprzętów. Wiele z nich można odnaleźć na stronie www.prosportowy.pl. Dobrym pomysłem na początek jest rowerek stacjonarny, który pozwoli połączyć rozrywkę, np. w postaci oglądania filmu, z lekkim treningiem. Jeśli jest ku temu miejsce w domu, można też skorzystać z bieżni. Będzie ona świetnym rozwiązaniem dla osób bojących się sezonu grypowego i borykających się ze zmniejszoną odpornością. Rozwiązaniem pośrednim jest orbitrek. O plusach i minusach takiego rozwiązania można przeczytać w osobnym artykule na gwe24.pl: „Orbitreki – zalety i wady. Jak wpływa na sylwetkę?”.

Zacznij zdrowo jeść i więcej śpij

Ta porady powinny widnieć jako pierwsze, ponieważ obie kwestie są niejako bazowe dla dobrej kondycji organizmu. Zdrowy sen jest wartością, której nie da się jednoznacznie ująć w czasie. Jedni mają pełnię energii już po sześciu godzinach, inni czują niedosyt po dziesięciu. Przyjmuje się, że siedem godzin to minimum, jeśli mowa o prawidłowym wysypianiu się.

Nie mniej ważna jest odpowiednia dieta. Okres zimy sprzyja wielu kulinarnym grzeszkom: podczas świąt je się za dużo, w okresie noworocznym także, później czas karnawału, tłusty czwartek… jest to trudny moment dla organizmu, w którym odkłada się sporo niechcianej tkanki tłuszczowej. Dobranie zdrowszej diety to preludium do szczuplejszej sylwetki.

Rozpocznij trening. To ważne: ten właściwy

Każdy człowiek ma nieco inne predyspozycje treningowe, zależne od wielu czynników. Jeśli ktoś sporo biega, to uzupełnienie pokonywanych regularnie kilometrów o inny zestaw ćwiczeń nie powinno być dużym problemem. Trochę inaczej sprawa wygląda z osobami początkującymi lub stroniącymi od wizyt na siłowni. One powinny zacząć od lżejszych obciążeń dla organizmu, ponieważ zbyt mocne wejście w świat treningu może okazać się zgubne np. dla kręgosłupa. Z tą sprawą warto więc udać się do trenera personalnego z prośbą o konsultację. Nawet kilka lekcji może rzucić nowe światło na sekrety własnego ciała, a łączenie amatorskiej aktywności fizycznej z tą prowadzoną przez profesjonalistę jest wysoce pożądane.

Właściwe przygotowanie się na nadejście lata związane jest z koniecznością wprowadzenia odpowiedniego treningu oraz dobrze zbilansowanej, zdrowej diety.