Browse By

Druk cyfrowy DTG – jak działa ta technologia?

Rozważając możliwość zamówienia i zakupu produktów z nadrukiem, niewiele osób rozpatruje rodzaj nadruku jako czynnik decydujący o kształcie zamówienia. Często to błąd, ponieważ wybierane są sposoby, które są najbardziej popularne, ale niekoniecznie najlepsze jakościowo. Przed zamówieniem warto sprawdzić, który rodzaj nadruku tak naprawdę najlepiej sprawdzi się w przypadku naszych potrzeb. Jednym z rozwiązań, któremu warto się przyjrzeć, jest druk cyfrowy DTG. Jak działa ta technologia i do czego można ją wykorzystać – tłumaczą specjaliści z Colory.pl

Druk cyfrowy DTG – na czym polega?

DTG, inaczej Direct To Garment, to specjalna metoda wykorzystująca nadruk bezpośredni na wybranym produkcie. To, co odróżnia DTG od sitodruku, to między innymi brak konieczności przygotowywania specjalnych matryc, sit lub kliszy. Oszczędza to przede wszystkim czas, ale i pieniądze, które trzeba byłoby wydać na stworzenie specjalnej kliszy. 

W przypadku wyboru nadruku DTG, grafika drukowana jest na bawełnianym materiale prosto z plotera, który wyglądem przypomina zwykłą drukarkę. Ostatnim krokiem jest utrwalenie farby dla zwiększenia wytrzymałości nadruku. 

Olbrzymią zaletą druku DTG jest możliwość wykonywania nadruków w pełnej kolorystyce. Nie jesteśmy ograniczeni przez zaledwie kilka kolorów, w jakich można wykonywać nadruki używając innych technik drukowania. Możemy drukować grafiki w każdym kolorze i to aż do formatu A3, a co ciekawe, możemy wydrukować tak nawet pojedynczą sztukę odzieży dzięki ominięciu kosztów przygotowania kliszy. To świetna metoda, którą można wykorzystać w swoim biznesie print to demand jeśli jesteśmy w tym sektorze, lub wykorzystać do pojedynczego nadruku, na przykład na prezent okolicznościowy.

Nadruk DTG przepuszcza powietrze i dobrze prezentuje się na koszulkach. Nie pęka, nie kruszy się, nie marszczy się i nie kurczy się w praniu. Dodatkowo, jest miły w dotyku. Nawet duże nadruki nie ściągają koszulki w dół z obciążeniem. 

Druk cyfrowy DTG – na co zwrócić uwagę?

Istnieje sporo czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze sposobu nadruków. Jednymi z nich jest skład kolorystyczny nadruku, nakład zamówienia i oczekiwana jakość oraz trwałość nadruku. Przy bardzo dużych nakładach, ale jednokolorowych i niewymagających zbyt wielu elementów (na przykład w przypadku logotypów), nadruki DTG nadal będą wyglądać imponująco, choć wiele podmiotów wybiera wtedy sitodruk. 

Przy wyborze wykonawcy nadruków z wykorzystaniem druku cyfrowego Direct To Garment, warto wziąć pod uwagę oferowane ceny. Wiele drukarni oferuje bezpłatną estymację ceny przy wykorzystaniu kalkulatorów online, które do wyceny biorą pod uwagę wszystkie możliwe czynniki, wpływające na kształt zamówienia. 

Nadruki DTG to nowoczesny sposób na wydrukowanie praktycznie każdego projektu na bawełnianych materiałach. Jeżeli zależy nam na wydrukowaniu skomplikowanej grafiki, wykorzystującej głębię kolorów, nie ma lepszej metody niż nadruk DTG. Dokładność wykonania jest naprawdę imponująca, a dodatkowo możliwość przygotowania już pojedynczych sztuk jest bardzo kusząca. Nie musimy ponosić dodatkowych kosztów – przygotowania matrycy czy naświetlania sita – co pozwala, po pierwsze, przetestować taki nadruk na niewielkim nakładzie, a po drugie – przenieść środki pieniężne z przygotowań na, na przykład, dodatkowe sztuki takiej odzieży z nadrukiem. Warto rozważyć wybór nadruku DTG przy kolejnym zamówieniu koszulek czy bawełnianych toreb.