Żaluzje drewniane czy bambusowe?
Poznaj różnice
W ostatnich latach żaluzje wiodą prym wśród osłon okiennych. Wykorzystanie ich w aranżacjach mieszkań, domów czy biur to strzał w dziesiątkę nie tylko pod kątem estetycznym, lecz także funkcjonalnym. Dlaczego są tak popularne? Jaki model wybrać? Podpowiadamy.
Dlaczego warto zamontować żaluzje okienne?
Nie od dziś wiadomo, że osłony okienne mają więcej zadań, niż tylko chronić przed słońcem czy ciekawskimi sąsiadami. Wraz z rozwojem branży zyskują one nowe funkcje, wykonywane są z coraz to lepszych materiałów – producenci naprawdę dbają o to, aby produkt spełniał wymagania klientów w niemal każdym aspekcie. Doskonałym przykładem są znane nam z lat 90. żaluzje aluminiowe, które były nieodłącznym elementem aranżacji w niemal każdym polskim domu. Niestety nie wryły się w naszej pamięci zbyt pozytywnie. Wówczas produkowane były ze zbyt cienkich, wyginających się lamelek, nietrwałych sznureczków i zawodnych mechanizmów. Na szczęście nowoczesne modele nie mają z nimi praktycznie nic wspólnego i prezentują się na oknach doskonale. Dzisiaj jednak skupimy się na opcjach z drewna i bambusa.
Dlaczego warto zamontować żaluzje? Powodów jest kilka i każdy jest niezwykle ważny. Pierwszy z nich to estetyka – sprawdzają się one bowiem we wnętrzach urządzonych w wielu stylach, choć oczywiście są wyjątki (potwierdzające regułę!:)). Skandynawskie biuro, klasyczny salon, rustykalna sypialnia – w każdym z tych pomieszczeń lamelki będą idealnym wyborem. Warto jednak wybierać wysokiej jakości produkty, które zostaną na oknach dłużej, niż jeden sezon. Ich żywotność przedłuża oczywiście prawidłowe i regularne czyszczenie.
Drugą kwestią jest oczywiście funkcjonalność żaluzji. Wyjątkowa konstrukcja pozwala nie tylko na całkowitą kontrolę tego, ile światła wpada do wnętrza, lecz także pod jakim kątem. Wszystko dzięki obracającym się o 180 stopni lamelkom, które skutecznie blokują promienie słoneczne (co zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń) i odgradzają nas od sąsiadów czy przechodniów. Sprawdzi się to szczególnie w mieszkaniach w ciasnej zabudowie czy przy ruchliwej ulicy, gdzie prywatność jest na wagę złota.
Trzecim aspektem przemawiającym za kupnem żaluzji jest łatwość w utrzymaniu w czystości. Oczywiście istnieją osłony, którym trzeba poświęcić mniej czasu. Warto jednak rozprawić się raz na zawsze z mitem dotyczącym pielęgnacji lamelek – chodzą słuchy, że jest to uciążliwe i skutecznie odbiera przyjemność z ich posiadania. Prawda jest jednak inna. Do czyszczenia wystarczy bowiem zmiotka, do większych zabrudzeń przyda się wilgotna szmatka i chwila cierpliwości, a o dobrą kondycję osłon zadbają specjalne preparaty.
Do jakich aranżacji pasują drewniane żaluzje?
Jakie dodatki nigdy nie wyjdą z mody? Te wykonane z drewna! Jest to bowiem bardzo wdzięczny, efektowny i jednocześnie uniwersalny materiał, który współgra z chyba każdym stylem aranżacyjnym. Trend nawiązuje do tradycyjnego rzemiosła, działań EKO i wykorzystywania naturalnych surowców. Jednocześnie jest pochwałą dla prostej estetyki oraz trwałości. Drewno posiada ciekawe moce, jak np. odporność na zmiany temperatury, zdolność do poprawy jakości powietrza, zwiększania koncentracji czy obniżania poziomu stresu. Dodatki tego typu powinni wybierać alergicy – dzięki właściwościom elektrostatycznym nie przyciągają do siebie kurzu.
Żaluzje drewniane występują w różnych rozmiarach lamelek, odcieniach i fakturach, co pozwala dopasować je do charakteru naszego domu czy mieszkania. Zależnie od wybranego modelu mogą być one dopełnieniem lub gwiazdą całej aranżacji. Najczęściej ich kolor dopasowywany jest do stolarki okiennej, podłóg czy mebli (np. biały będzie doskonałym wyborem do wnętrz skandynawskich, a jasny brąz podkreśli wyjątkowość stylu etno). Najodważniejsi stawiają na kontrast, tworząc intrygujące wnętrze. Dzięki tej uniwersalności ten model osłon okiennych sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy połączyć elegancję i maksymalny komfort użytkowania.
Czy żaluzje drewniane można powiesić wszędzie? Niestety nie – ze względu na naturalny materiał są one narażone na działanie wysokich temperatur, zachlapania czy wilgoć. Łatwo się domyślić, że raczej nie zdadzą one egzaminu w łazience czy kuchni. Najlepiej czują się jednak w salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych czy biurach. Pasują do stylu loftowego, włoskiego, angielskiego czy rustykalnego. Doskonale odnajdują się w towarzystwie zarówno zwiewnych firan, jak i zaciemniających, grubych zasłon.
Do jakich aranżacji pasują bambusowe żaluzje?
Żaluzje bambusowe często wyglądają niemal identycznie, choć właściwości mają zupełnie inne. Lamelki są cieńsze od tych wykonanych z drewna, a co za tym idzie, wydają się lżejsze, a po złożeniu zajmują mniej miejsca. Mniejsza jest także ich waga, co sprawia, że doskonale sprawdzą się na dużych przeszkleniach. Bambus jest znacznie bardziej odporny na wilgoć i odginanie się – w końcu jest jedną z najtrwalszych roślin na świecie. Niestety przegrywają z drewnianymi pod względem stopnia zaciemnienia, ochrony przed nagrzewaniem się pomieszczeń i gładkości struktury.
Gdzie żaluzje bambusowe sprawdzą się najlepiej? Wszystko zależy od koloru, na jaki się zdecydujemy – modele o naturalnych, jasnych odcieniach doskonale sprawdzą się w stylach rustykalnych, ekologicznych, egzotycznych czy utrzymanych w trendzie EKO. Będą także dobrym sposobem, aby rozjaśnić i dodać lekkości, np. stylom skandynawskim czy nowoczesnym. Ten model osłon występuje także w innych odcieniach, takich jak czarny, ciemnobrązowy czy grafitowy. Będą pasować one do surowych wnętrz urządzonych w surowym klimacie (np. loftowym czy modernistycznym), gdzie panują szkło, beton i stonowane barwy. To połączenie jest jednak wyłącznie dla osób niebojących się odważnych decyzji.
Podsumowanie
Żaluzje zarówno w wersji bambusowej, jak i drewnianej sprawdzą się niemal w każdym salonie czy sypialni. Pasują do wielu aranżacji i często odgrywają w nich bardzo ważne role. Należy jednak pamiętać, że dopasowanie osłon okiennych to sprawa bardzo indywidualna, zależna od wielkości pomieszczeń, stylu czy kolorystyki.
Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.