Browse By

Jak znaleźć czas dla siebie? Praktyczny poradnik.

„Gdy będę mieć w końcu trochę więcej czasu to pojadę na wakacje, wyjdę na miasto ze znajomymi, pójdę na długi spacer po lesie…”. Przy dzisiejszym tempie życia ciągłe przekładanie odpoczynku na później jest częstym zjawiskiem – trzeba z nim jednak walczyć. Zobacz, jak wygospodarować wolną chwilę dla siebie wtedy, gdy wydaje Ci się, że kompletnie nie masz na to czasu!

Skończ z prokrastynacją 

Mówi się, że prokrastynacja to cecha ludzi inteligentnych, którzy do ostatniej chwili odkładają zaplanowane działania, by później znaleźć sposób na ich wykonanie w ultrakrótkim czasie. Choć wydaje się to kuszące, na dłuższą metę prowadzi do marnowania czasu i jest jednym z powodów braku chwili dla siebie. 

Zorganizuj swoje obowiązki służbowe, domowe i pozadomowe, w taki sposób, by nie realizować ich w ostatni dzień, lecz z małym zapasem, i postaraj się trzymać ustalonego terminu. Jeśli przychodzi Ci to z trudem, spróbuj się w jakiś sposób zmotywować. Pomyśl o tym, co zrobisz z tym całym wolnym czasem, który będziesz w końcu mieć, jeśli będziesz pracować zgodnie z planem. Od razu łatwiej, prawda?

Pozwól się wyręczyć

Wciąż narzekasz w duchu na brak wolnego czasu, ale i tak dobrowolnie bierzesz na siebie kolejne obowiązki – w pracy i w domu? Biorąc pod uwagę to, że doba ma tylko 24 godziny, a ok. 8 z nich przeznaczasz na sen, nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego samodzielnie. Jeśli tylko możesz otrzymać pomoc, nie bój się o nią prosić. Wspólne działanie nie tylko przyspieszy wykonanie działania, ale też zbliży Cię do osoby, która Ci pomaga.

W wypełnianiu domowych obowiązków mogą Ci też pomóc intuicyjne sprzęty AGD. Automatyczny odkurzacz samoczynnie poodkurza całe mieszkanie, pralko-suszarka przygotuje ubrania tak, by były gotowe do założenia, a mikrofalówka z funkcją grilla Electrolux, z nowoczesnymi funkcjami pozwoli na przyrządzanie urozmaiconych potraw. Zaoszczędzony w ten sposób czas wykorzystaj tak, jak zechcesz.

Nie marnuj cennego czasu

Mówisz, że nie masz czasu dla siebie – a ile minut (czy wręcz godzin) dziennie marnujesz na bezwiedne scrollowanie mediów społecznościowych? Przeglądanie Facebooka czy Instagrama to prawdziwy pożeracz czasu, który nie niesie za sobą żadnej wymiernej korzyści. Jeśli chcesz sprawdzić, ile czasu spędzasz w tego typu aplikacjach, ściągnij specjalny program lub sprawdź ustawienia swojego telefonu – nowoczesne smartfony prowadzą często tego typu statystyki.

Choć wydaje Ci się, że to zajmuje tylko chwilkę, kilka lub kilkanaście takich „chwilek” wystarczy, by wygospodarować całkiem sporo czasu na cel, który ma większy sens – zasłużony odpoczynek, realizację zaniedbanego hobby lub spotkanie ze znajomymi. Siadając do pracy, odłóż prywatny telefon tak, aby Cię nie kusił. Szybko zobaczysz, jak wzrośnie Twoja produktywność i jak szybko uporasz się z zaplanowanymi zadaniami!

Wpisz czas dla siebie do kalendarza

Znajdujące się w kalendarzu terminy traktujesz jako najwyższą świętość i nie zdarzyło Ci się jeszcze zapomnieć o wpisanym do niego zobowiązaniu? Świetnie – w takim razie wpisz do niego czas dla siebie, nieważne czy masz konkretny plan (kino, basen, długa drzemka) czy nie masz pojęcia, co będziesz robić w tym czasie. Widząc kolejną pozycję w swoim terminarzu, będziesz z nią postępować dokładnie tak jak z innymi zobowiązaniami – zrobisz wszystko, by ją zrealizować. I postarasz się tak zorganizować dzień, by wygospodarować chwilę na relaks czy nowe hobby.

Nie zapominaj o tym, że odpoczynek jest ważny. Życie w ciągłym stresie, bez chwili wytchnienia może prowadzić do depresji, bezsenności, a nawet poważnych chorób serca. Zadbaj o siebie!