Browse By

Czy warto wykonać przebudowę i rozbudowę starego domu? Czy lepiej wybrać gotowy projekt domu?

Wiele osób marzy o wybudowaniu własnego domu. Dosyć już mają mieszkania w bloku, gdzie wścibscy sąsiedzi, hałas i wiele innych niedogodności. Jak już jednak podejmujemy decyzję, co do słuszności wyprowadzki “na swoje”, przychodzi kolejna wątpliwość – budować nowy czy lepiej przebudować stary dom? Co warto wiedzieć na ten temat?

Nowe czy stare?

Jak to w życiu bywa, zawsze do wyboru jest wiele opcji i to raczej powinno cieszyć, bo brak wyboru niekiedy potrafi zniechęcić do wszelkiego działania. Z drugiej strony nadmiar możliwości też może wywołać stan, który nas przytłoczy, bo nie będziemy wiedzieli, na co się zdecydować. Zresztą, czasem i dwie opcje to już za dużo, o czym przekonać mogą się osoby planujące budowę domu.

To niekiedy wygląda w ten sposób, że jak dom to oczywiście wszystko nowe, czyli w pierwszej kolejności wybieramy działkę, później projekt, na przykład projekty domów – domoweklimaty.pl, a następnie zaczynamy budować. Tak robi większość osób, inna grupa ludzi kupuje już gotowe domy, ale trzeba też zauważyć, że modne staje się jeszcze kolejne podejście – przebudowa starego domu. I to bardzo nęci, aż na tyle, że można pomyśleć, czy nie będzie to ciekawsze, przecież jest tak wiele wspaniałych, wiekowych domów, które na nowo ożyją, gdy włożymy w ich odnowienie trochę pracy…

No właśnie, czy warto?

Niestety, nie ma tu tak łatwo, jak w przypadku budowy nowego domu (czy tym bardziej kupna już wybudowanego). Trzeba się bowiem przygotować na więcej wyzwań, co już zresztą widać na samym początku. Wtedy musimy ocenić, czy w ogóle nam się opłaca inwestować w taką przebudowę. Może się to po prostu okazać nieopłacalne. Co ciekawe, czasem nawet ustalenie tego, czy warto jest trudne do ustalenia. Niektóre bowiem budynki (szczególnie z lat 60. i 70.) są kiepsko zbudowane. Dominują więc liche materiały, które nie gwarantują, że dom ma przed sobą drugie życie. Pamiętajmy więc, że przestarzałe technicznie oraz wzniesione z kiepskich materiałów instalacje, nie będą nadawały się do wykorzystania, podobnie jak złej jakości izolacja budynku czy stolarka wewnętrzna i zewnętrzna.

Co więc zrobić w takiej sytuacji?

Najlepszym wyjściem jest rozmowa z doświadczonym architektem, który odpowie na najbardziej nurtujące nas pytania, doradzą też osoby, które mają taką adaptację za sobą. Prawdą jest, że tego typu przebudowa nie należy do łatwych i nawet jak początkowo mamy zapał do pracy, to później – jak zobaczymy, ile wiąże się z tym problemów – szybko może zgasnąć. Najgorsze bowiem jest to, że kolejne nieoczekiwane wydatki bardzo podnoszą ostateczny koszt przebudowy. Na pewno więc jest to opłacalne, gdy zakres zmian wewnątrz budynku nie jest duży. Odnosi się to zarówno do materiałów wykończeniowych, instalacji, jak i zmian konstrukcyjnych, na przykład wyburzenia ścian.

Jakie są wnioski?

Przebudowa i rozbudowa starego domu to dla większości koszmar, który nie kończy się – jak to bywa we śnie – gdy zaczyna się dzień, lecz trwa latami. Nie wiadomo też, czy finał będzie pozytywny, czy zostaniemy z marzeniami i nieskończonym życiowym projektem, sfrustrowani i zniechęceni. Dlatego też musimy mieć dużą mobilizację, musimy włożyć o wiele więcej pracy, sił i pieniędzy, by zrealizować to postanowienie. W innym przypadku lepiej zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie, czyli postawienie nowego domu.

Jeśli więc wybierzemy tę łatwiejszą opcję dobrze wiedzieć, gdzie poszukiwać projektów domu, od których zależy, jak w przyszłości będzie wyglądać nasze mieszkalne gniazdko. Na pewno pomoże w tym artykuł pt. “Ciekawe projekty domów wybierane przez mieszkańców Naszej okolicy”, do którego przeczytania zachęcamy!