Browse By

Wskazówki dotyczące naprawdę udanych rodzinnych wakacji

Przez cały rok z niecierpliwością czekamy na ten dzień, dzień, w którym wyjeżdżamy na wakacje. Wreszcie czeka nas trochę relaksu i odprężenia, a wakacje są idealne, aby wyjechać do ciepłego kraju i spędzić czas z rodziną. Podczas wakacji nie chcemy oszczędzać ani się ograniczać, jednakże nie raz możemy dać się ponieść wakacyjnemu mojito i trochę przekroczyć budżet zaplanowany na wyjazd. Nawet jeśli planujemy budżet wakacyjny, to stan naszego powakacyjnego konta może nas zaskoczyć. Wprowadzając kilka prostych zasad dla całej rodziny, będziesz mógł lepiej zarządzać swoim budżetem przed i podczas wakacji.

Planowanie podróży: wybierz miejsce docelowe i zarezerwuj bilety lotnicze / kolejowe oraz zakwaterowanie z wyprzedzeniem. Nie musisz mieć planu podróży na każdy dzień przygotowywanego z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, ale nie możesz szukać noclegu na ostatnią chwilę. Będziesz miał znacznie mniej opcji, a ceny będą znacznie wyższe.

Przygotuj listę wydatków: po ustaleniu miejsca i terminu wakacji pora zaplanować budżet. Utwórz listę zawierającą:

  • Ustal maksymalny budżet
  • Zakwaterowanie, wyżywienie i koszty transportu (na członka dziennie)
  • Przeznacz kwotę na pamiątki (skromna kwota – wybieraj małe przedmioty, które nie zajmują zbyt dużo miejsca w bagażu, ewentualnie wyślij pocztówkę swoim bliskim.
  • Przeznacz pewną sumę pieniędzy na wizyty w muzeach, galeriach, parkach rozrywki itp.
  • Jeśli podróżujesz za granicę, sprawdź podatek lokalny i podatki dodatkowe (na przykład w niektórych krajach lub miastach codzienna opłata klimatyczna jest obowiązkowa do zapłaty za każdego członka rodziny)
  • Przygotuj fundusz awaryjny, którego nie powinieneś dotykać w innych sytuacjach
  • Oceń potrzebę wykupienia ubezpieczenia podróżnego, zwłaszcza jeśli wyjeżdżasz za granicę
  • Jeśli Twoja suma przekracza dostępny budżet, warto rozważyć skorzystanie z szybkiej pożyczki, na przykład pozabankowej pożyczki online. Ten rodzaj pożyczki ma charakter krótkoterminowy i jest stosunkowo łatwy do uzyskania, o ile masz stabilne źródło dochodu. Na przykład w niektórych firmach pozabankowych pierwsza pożyczka może mieć oprocentowanie 0%. Jeśli spłacasz pożyczkę w terminie, pożyczka ta jest praktycznie bezpłatna, ale nie zapominaj, że pożyczka to poważne zobowiązanie, które należy przemyśleć. Nie pożyczaj maksymalnej dostępnej kwoty, tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz. Im wyższa pożyczona kwota, tym trudniej będzie ją spłacić. Możesz, także skorzystać z porównywark pożyczkodawców na https://moneezy.com/pl/

Postępuj zgodnie z harmonogramem podczas podróży: możesz zaplanować wycieczkę jako rozrywka dla całej rodziny. Jeśli wszyscy członkowie są uwzględnieni w planowaniu, możecie wspólnie omówić i wybrać miejsca, które chcecie odwiedzić. Z pewnością w ten sposób przestrzeganie programu będzie łatwiejsze. Możesz również uzyskać pomoc pobierając różne aplikacje na telefon, które pomogą Ci w lepszym zarządzaniu pieniędzmi.

Możesz cieszyć się wakacjami i jednocześnie mądrze zarządzać finansami. Tworzenie i przestrzeganie budżetu na podróż wymaga czasu i praktyki. Po powrocie z wakacji zrób podsumowanie podróży, zapisz swoje nieprzewidziane wydatki i weź je pod uwagę przy planowaniu następnych wakacji.