Browse By

Konta walutowe a karty wielowalutowe – Czym są , które wybrać?

moneteo

Konto walutowe i karta wielowalutowa to dziś podstawa oferty banków. Czym są oba te produkty i jak z nich korzystać tak, aby nie przepłacać za granicą? Podpowiadamy.

Konto walutowe pozwala uniknąć kosztów 

Konto walutowe to, jak sama nazwa wskazuje, rachunek w banku prowadzony w jednej, wybranej walucie obcej. Najczęstsze na rynku są konta prowadzone w euro (EUR), dolarach amerykańskich (USD), funtach brytyjskich (GBP) lub we frankach szwajcarskich (CHF), ale w niektórych bankach można założyć rachunek także w mniej popularnej walucie, takiej jak: dolar australijski (AUD) i kanadyjski (CAD), korona czeska (CZK), norweska (NOR), duńska (DKK) i szwedzka (SEK), dirham (AED), rand (ZAR), jen (JPY), a nawet węgierski forint (HUF). 

Niewątpliwą zaletą jest to, że dla klientów indywidualnych korzystanie z konta walutowego jest najczęściej bezpłatne. Innymi słowy, niezależnie od tego, czy regularnie przelewasz na rachunek walutę, czy nie, czy korzystasz z niego często, czy tylko raz do roku na wakacjach, i tak nic za nie nie zapłacisz. 

Do czego może się przydać konto walutowe? Przede wszystkim do gromadzenia środków w walucie obcej oraz do odbierania i wysyłania przelewów walutowych. Jeśli nie masz rachunku w odpowiedniej walucie, np. w EUR, a chcesz zlecić przelew do Niemiec, to niestety poniesiesz dość wysoki koszt przewalutowania PLN na EUR po (wysokim) kursie banku. Konto walutowe pozwala znacznie ograniczyć bankowy „haracz”, zwłaszcza że rachunek walutowy można zasilić z wielu innych źródeł, jak choćby ze znacznie tańszych kantorów internetowych. 

Identycznie rzecz ma się z transakcjami kartą w PLN za granicą – banki liczą sobie za nie naprawdę słono. Nie dość, że ponosisz wspomniany już koszt przewalutowania, to jeszcze często musisz liczyć się z dodatkową prowizją banku. Konto walutowe i karta wydana do niego pozwalają w wielu sytuacjach uniknąć tych kosztów. 

Aktualne porównanie najlepszych rachunków walutowych na rynku, znajdziesz na: https://moneteo.com/rankingi/konta-walutowe

Zwykle do założenia konta walutowego wymagane jest posiadanie rachunku w PLN w tej samej instytucji, choć od tej reguły zdarzają się wyjątki. Niemniej, konto walutowe w połączeniu ze standardowym kontem osobistym może być dla Ciebie bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dlaczego? 

Zalety karty wielowalutowej 

W ostatnich latach zdecydowana większość banków w Polsce dodała do swojej oferty karty wielowalutowe. Czym jest ten produkt? Karta wielowalutowa funkcjonuje identycznie jak standardowa debetówka wydana do konta osobistego w PLN, ale może być również podpięta do konta walutowego w tym samym banku i służyć jako karta walutowa. Co więcej, nie musi być to tylko jedno konto walutowe, ale i inne, prowadzone w innych walutach. 

System bankowy sam rozpoznaje, w jakiej walucie została przeprowadzona transakcja i ściąga należność z odpowiedniego konta walutowego – bez przewalutowania i bez dodatkowej marży banku. Ważne jest jednak, aby na rachunku znajdowała się odpowiednia ilość środków. W przeciwnym wypadku należność zostanie pobrana z konta głównego w PLN, a Ty zapłacisz dodatkowo za wymianę waluty i prowizję. 

Konta walutowe i karta wielowalutowa znakomicie się razem uzupełniają. Dzięki kontu nie płacisz wyśrubowanych bankowych prowizji za przewalutowanie i możesz swobodnie przechowywać środki w wybranej walucie. Z kolei jedna karta do obsługi kilku rachunków to nie tylko olbrzymia wygoda, ale też duża oszczędność. Z karty wielowalutowej możesz swobodnie korzystać w Polsce i za granicą, wypłacać za jej pomocą środki z bankomatów zagranicznych i krajowych i płacić w sklepach internetowych na całym świecie. Taki tandem zdecydowanie warty jest rozważenia, jeśli chcesz ograniczyć koszty zagranicznych transakcji.