Jak wybrać faktoring?
Faktoring to dynamicznie rozwijająca się usługa finansowa, która pozwala uporać się z problemem zatorów płatniczych i poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa. Z każdym rokiem z faktoringu korzysta coraz większa liczba firm w Polsce. Czytaj dalej i dowiedz się, jaki rodzaj faktoringu będzie optymalny dla twojej firmy.
Faktoring jest wbrew pozorom bardzo prostą usługą, która polega na finansowaniu faktur za dokonaną sprzedaż z odroczonym terminem płatności. Pierwszym krokiem do skorzystania z walorów tej usługi powinien być wybór firmy faktoringowej. Firma faktoringowa to faktor, a przedsiębiorstwa korzystające z faktoringu są nazywane faktorantami.
Faktoring – dlaczego jest tak popularny?
Faktoring z każdym rokiem zdobywa coraz większą popularność, a wpływ na to ma przede wszystkim skuteczna ochrona firmowych finansów przed zatorami płatniczymi, jaką faktoring zapewnia. Polski Związek Faktorów obliczył, że od stycznia do końca września 2017 roku z faktoringu skorzystało ponad 8,5 tys. polskich firm.
Faktoring pełny – na czym polega?
Jednym z najpopularniejszych rodzajów faktoringu jest faktoring pełny, zwany także faktoringiem bez regresu. Faktoring pełny to usługa finansowania faktur za dokonaną sprzedaż towarów lub usług z odroczonym terminem płatności. Dzięki faktoringowi bez regresu firma korzystająca z tej usługi może otrzymać pieniądze już po 24 godzinach od momentu przekazania kopii faktury swojemu faktorowi. Dzieje się tak nawet w sytuacji wystawienia faktury z odroczonym terminem płatności o wiele tygodni.
Faktor zazwyczaj wypłaca swojemu klientowi do 90 procent wartości pojedynczej faktury. Reszta zostaje wypłacona w momencie zapłaty za nabyte towary lub usługi przez klienta faktoranta. W przypadku faktoringu pełnego faktor wypłaca 100 procent wartości faktury nawet wtedy, gdy faktyczny kontrahent nie zapłaci ani złotówki.
Dzieje się tak ze względu na przeniesienie ryzyka niewypłacalności z faktoranta na faktora. To unikatowa cecha faktoringu pełnego, która występuje tylko i wyłącznie w przypadku tej usługi finansowej. Faktoring pełny nie należy jednak do najtańszych usługi, ponieważ prowizje faktorów realizujących faktoring pełny są wyższe niż w przypadku prowizji w faktoringu niepełnym
Faktoring z regresem (faktoring niepełny) – czym się różni od faktoringu pełnego?
Faktoring z regresem to doskonałe rozwiązanie dla faktorantów, którzy prowadzą sprzedaż towarów lub usług z odroczonym terminem płatności i współpracują ze stałą grupą odbiorców. Faktoring z regresem przyczynia się do wzrostu sprzedaży i poprawy płynności finansowej.
Podstawową różnicą pomiędzy faktoringiem z regresem a faktoringiem bez regresu jest kwestia przeniesienia ryzyka niewypłacalności z faktoranta na faktora. Dzięki temu w przypadku faktoringu z regresem można obniżyć koszty usługi faktoringowej. Jednak faktorant jest zmuszony w takiej sytuacji do samodzielnego dochodzenia roszczeń w sytuacji braku zapłaty za sprzedaż towarów lub usług z odroczonym terminem płatności.