Browse By

OC na pół roku – dla kogo jest takie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie samochodu w podstawowym zakresie jest obowiązkiem każdego kierowcy. W niektórych sytuacjach możemy jednak odstąpić od klasycznego, rocznego pakietu OC, na rzecz polisy trwającej krócej. Kto może skorzystać z takiej opcji i kiedy się ona przydaje? Czy OC na pół roku lub krócej różni się od ubezpieczenia na 12 miesięcy?

 

 

1. Ubezpieczenie OC na pół roku – co to jest?

2. Kto może skorzystać z OC na pół roku?

3. Co obejmuje ubezpieczenie OC na pół roku?

Ubezpieczenie OC na pół roku – co to jest?

OC to pojęcie dobrze znane każdemu kierowcy – w Polsce to ubezpieczenie jest obowiązkowe. Nie zawsze jednak musimy dokonywać zakupu pakietu ochronnego na pełne 12 miesięcy. Jeżeli zaliczamy się do grupy osób, które mogą skorzystać z formy krótkoterminowej, warto zapytać ubezpieczyciela o takie rozwiązanie. Jest ono wygodne ze względu na niższy koszt oraz fakt, że możemy zabezpieczyć swój pojazd faktycznie na czas, w jakim będziemy z niego korzystać – jest to więc oszczędność i lepsze dopasowanie do naszych potrzeb w jednym. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: http://porownywarka-ubezpieczen.pl/oc-na-pol-roku-dla-kogo-jest-takie-ubezpieczenie/.

Kto może skorzystać z OC na pół roku?

Informację o tym, kto ma prawo skorzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego, znajdziemy w trzech miejscach: ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz w Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym. Do skorzystania z OC na pół roku mają prawo:

  • właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą, które zostały sprowadzone do Polski, a których poprzedni właściciel nie miał OC;
  • właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą, którym nie można było wydać Zielonej Karty;
  • właściciele pojazdów zabytkowych, historycznych, wolnobieżnych i przeznaczonych do jazd testowych;
  • właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo;
  • właściciele komisów samochodowych, przy minimalnym wymiarze 30 dni, dla pojazdów zarejestrowanych na stałe.

Co obejmuje ubezpieczenie OC na pół roku?

Ubezpieczenie OC w wymiarze krótkoterminowym nie różni się zakresem ochrony od tego wydawanego na pełny rok. Ma ono sens nie tylko w przypadku wcześniej wspomnianych opcji, ale również wtedy, gdy planujemy samochód sprzedaż w najbliższym czasie – w takiej sytuacji nie musimy martwić się o to, że nadpłacimy OC kupującemu i tym sposobem nasz zysk z transakcji będzie mniejszy. Warto jednak dobrze sprawdzić oferty ubezpieczycieli, aby wybrać krótkoterminowe OC z dobrymi warunkami i w atrakcyjnej cenie.