Kiedy udać się do trychologa?
Włosy są uważane za bardzo ważny atut, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Chcemy, aby były zdrowe, silne i piękne. Niestety często zdarza się z różnych powodów, że stają się one osłabione i łamliwe, w rezultacie czego wypadają w ilościach przekraczających normalny cykl życia włosa. To z kolei obniża naszą samoocenę i powoduje pogorszenie samopoczucia. Warto więc wiedzieć, że istnieją lekarze-specjaliści, zajmujący się profesjonalnie leczeniem kondycji włosów i skóry głowy. Kiedy warto udać się do trychologa na wizytę kontrolną? Czy aby na pewno będą w stanie nam pomóc?
Czym zajmuje się lekarz trycholog?
Choć sama nazwa tego nie wskazuje, trycholog jest lekarzem-specjalistą, który zawodowo pomaga ludziom w problemach skóry głowy i samych włosów. Niektórym osobom może wydawać się to nieprawdopodobne, że istnieją lekarze zajmujący się właśnie tym obszarem ludzkiego ciała, jednak nikt inny nie będzie w stanie udzielić nam profesjonalnej pomocy, gdy nasze włosy staną się osłabione i zaczną nadmiernie wypadać lub też na naszej głowie pojawią się niepokojące zmiany skórne.
– Lekarz trycholog na podstawie wywiadu z pacjentem zleci pogłębione badania, mające na celu ustalenie źródła problemu. Na podstawie wyników postawi diagnozę i indywidualnie opracuje najlepszy plan leczenia. W zależności od dolegliwości może to być terapia farmakologiczna, specjalne środki pielęgnacyjne, odpowiednio zbilansowana dieta lub po prostu zmiana dotychczasowych nawyków. Czasem nawet źle dobrane i nadmiernie używane kosmetyki do stylizacji mogą wywołać problemy z włosami i skórą głowy – tłumaczy ekspert z Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie, który na co dzień pomaga ludziom w tym zakresie.
Kiedy warto udać się do trychologa?
Problemy z kondycją włosów i skóry głowy mogą mieć różne przyczyny. Jak zostało to wcześniej wspomniane, może to być po prostu nieprawidłowa pielęgnacja czy źle zbilansowana dieta, uboga w ważne mikro i makroelementy. Warto jednak pamiętać o tym, że ich źródło może być związane z większymi problemami zdrowotnymi. Wśród najczęstszych przyczyn osłabienia i nadmiernego wypadania włosów wymienia się między innymi zaburzenia hormonalne, w tym choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne, nadmierny i długotrwały stres, choroby zakaźne i zatrucia organizmu, a także używki.
– Im szybciej zareagujemy na problemy skórne skóry głowy i nadmierne wypadanie włosów, tym większe prawdopodobieństwo, że przy profesjonalnej pomocy uda nam się zażegnać problem i całkowicie naprawić szkody. Dlatego gdy tylko zauważymy u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza trychologa. Podejmie specjalistyczne działania, które nam pomogą – dodaje ekspert z Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie.
Dobrym rozwiązaniem będzie więc udanie się do trychologa od razu po tym, gdy zaobserwujemy u siebie osłabienie i łamliwość włosów, a także ich nadmierne wypadanie. Im szybciej to zrobimy, tym większa szansa na całkowite wyleczenie. Otrzymamy wtedy profesjonalną i specjalistyczną pomoc.