Browse By

Co to jest chmura obliczeniowa? Poznaj jej najważniejsze zalety!

Prowadząc firmę, musimy zdecydować, gdzie będziemy przechowywać wszystkie jej dane. Do wyboru mamy inwestycję we własne bazy danych, sprzęt i oprogramowanie lub dzierżawę infrastruktury IT. Co to jest chmura obliczeniowa? To właśnie usługa przechowywania danych na infrastrukturze dostawcy. Z tego artykułu dowiesz się, czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne oraz czym kierować się przy wyborze konkretnego rozwiązania.

Co to jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa (inaczej cloud computing) to po prostu możliwość dostępu do całej gamy usług obliczeniowych. W jej skład, w zależności od oferty dostawcy, mogą wchodzić serwery (czyli przestrzeń do przechowywania plików i danych), magazyny, bazy danych, oprogramowanie, maszyny wirtualne.

Jakie zalety ma cloud computing?

Kiedy wiemy już, co to jest chmura obliczeniowa, przyjrzyjmy się zaletom tego rozwiązania. Dziś skupimy się na najważniejszych z nich, ponieważ głębsza analiza pozwoliłaby na wyłonienie znacznie bogatszej listy zalet chmury obliczeniowej.

Mniejsze koszty

Przechowywanie danych w chmurze może być bardzo opłacalne, szczególnie dla nowych biznesów. Koszt własnej infrastruktury IT to spory wydatek, dlatego skorzystanie z oferty dostawcy chmury obliczeniowej to polecana opcja dla tych, którzy chcą płacić wyłącznie za wykorzystane zasoby. Również koszty ewentualnych awarii ponosi dostawca, a nie użytkownik. Nawet jeśli w początkowej fazie mamy wrażenie, że koszty są większe niż w przypadku rozwiązań on-premise to w tym wypadku warto przyjrzeć się temu bliżej. Dlaczego? Powodem może być fakt, że do utrzymania infrastruktury w chmurze, nie potrzebujemy sztabu specjalistów, którzy do tej pory zajmowali się obsługą serwerów, aktualizowaniem ich oraz innymi pracami wymagającymi dziesiątki jak nie setki godzin.
Teraz ten sam zespół może przeznaczyć czas na np. udoskonalanie Waszego produktu. Więcej na temat zmniejszania kosztów przeczytasz tutaj.

Łatwa współpraca

Dostawcy oprócz udostępniania przestrzeni chmurowych często dają też możliwość wspólnego pracowania nad projektem jednocześnie przez kilku pracowników. Łatwiejsza i szybsza praca to zdecydowanie domena rozwiązań chmurowych.

Bezpieczeństwo

Czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne? Zdecydowanie tak – jednak tylko wtedy, gdy skorzystamy z usług zaufanego dostawcy, który bezwzględnie przestrzega zasad bezpieczeństwa oraz inwestuje w najnowsze technologie zabezpieczeń. Dobry dostawca przetwarza dane zgodnie z RODO oraz postępuje zgodnie z procedurami postępowania w przypadku ataków hakerskich. Co więcej, nasze dane są maksymalnie zabezpieczone również w przypadku kradzieży sprzętu firmowego. Przed wyborem rozwiązania warto sprawdzić wszelkie standardy i normy bezpieczeństwa jakie spełnia dostawca.

Skalowalność

Kolejna zaleta wyboru chmury dla firmy to skalowalność, czyli elastyczność tego rozwiązania. Zasoby chmury mogą być dobierane w zależności od aktualnych potrzeb naszego biznesu, dzięki czemu płacimy tylko za tyle mocy obliczeniowej, ile aktualnie potrzebujemy. Duży ruch na Twojej stronie? Automatyczny up-scalling. Chwilowy zastój i mały ruch? Zdecydowanie w tym wypadku przyda się down-scalling. Nie korzystasz = nie płacisz.  

Chcesz wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy? Skontaktuj się z Partnerem Google Cloud, czyli Fly On The Cloud, który dobierze najbardziej opłacalny dla Ciebie pakiet, przeprowadzi przez migrację do chmury i zaproponuje szkolenia dla pracowników.