Browse By

Wypowiedzenie OC – krok po kroku

Wypowiedzenie OC - krok po krokuWykupując OC, nie zakładamy od razu, że będziemy chcieli je wypowiedzieć. Nie mniej jednak zdarzają się sytuację, kiedy to musimy, bądź chcemy zrezygnować z naszej obecnej polisy. Jak w takim razie się do tego zabrać? Co powinniśmy zrobić i kiedy jest na to najlepszy czas.

Będąc właścicielem samochodu, musimy posiadać ubezpieczenie OC, jest to obowiązek nałożony na nas prawnie. Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że nasza polisa jest nieopłacona, musimy liczyć się z wysokim mandatem. W 2019 roku niektórzy kierowcy musieli zmierzyć się z karą rzędu 4500 złotych.

Nie zmienia to jednak faktu, że mamy prawo do zrezygnowania z obecnej polisy. Bez znaczenia jest, czy robimy to ponieważ kupiliśmy auto z OC i chcemy wykupić nowe lub po prostu chcemy zmienić towarzystwo, bo obecna polisa nie jest już dla nas atrakcyjna. Nie mniej jednak należy to zrobić w określony sposób – jaki? Poniżej znajduje się na to przepis opisany w trzech krokach.

Krok 1

Przede wszystkim sprawdź, kiedy kończy Ci się obecne ubezpieczenie. Możesz je wypowiedzieć nie później niż na 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. W innej sytuacji twoja polisa zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok.
Oczywiście masz prawo ją przerwać w dowolnym momencie, nie mniej jednak takie automatyczne przedłużenie się OC nieco wydłuży całą procedurę.

Krok 2

Znajdź odpowiednie dokumenty, aby w prosty sposób przejść przez całą procedurę. Najłatwiej jest wykorzystać do tego dostępne w internecie formularze, które wystarczy wydrukować, wypełnić i własnoręcznie podpisać. Taki plik możesz wygenerować, na stronie wypowiadamoc.pl

Krok 3

Wydrukowane i podpisane wypowiedzenie, musimy złożyć u naszego obecnego ubezpieczyciela. Możemy to zrobić na kilka sposobów – albo tradycyjnie:

  • w dowolnej placówce ubezpieczyciela,
  • pocztą (wysyłając listem poleconym).

Albo w sposób bardziej nowoczesny:

  • faksem lub mailem – należy zeskanować dokument (pamiętając o odręcznym podpisaniu).

Podsumowanie

To pocieszające, że nie mamy obowiązku kontynuowania obecnej polisy, do czasu jej wygaśnięcia. Obecny ubezpieczyciel oczywiście może nas zapytać, dlaczego chcemy zrezygnować z produktu, ale nie mamy obowiązku tłumaczyć mu naszej decyzji. W momencie zrezygnowania i wybrania nowego OC, to właśnie ono będzie nas chronić.

Będzie ono obowiązywało do końca okresu na jaki się zdecydowaliśmy – najczęściej jest to na rok. Oznacza to, że ponownie istnieje możliwość wcześniejszego jej wypowiedzenia.

To o czym musimy pamiętać, to zachowanie dokumentu potwierdzającego złożenie naszego wypowiedzenia, na wypadek ewentualnej kontroli.