Browse By

Wynajem długoterminowy czy leasing – co lepsze dla firm?

Jako właściciel firmy masz wiele sposób na pozyskanie dla niej samochodu. Póki co spośród nich najczęściej wybierany jest leasing, jednak staje się on stopniowo wypierany przez nowo dostępne na rynku rozwiązanie – jest nim wynajem długoterminowy.  Jaka jest różnica pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym? Jakie rozwiązanie jest bardziej korzystne dla firm?

Obecnie każdy przedsiębiorca może wynająć samochód nawet na 2 lata.

Wynajem długoterminowy i leasing – porównanie

Wynajem długoterminowy był kiedyś dostępny jedynie dla dużych przedsiębiorstw, które miały więcej niż 20 samochodów w swojej flocie. To właśnie dlatego przedsiębiorcy z małych lub średnich firm, nie mając innego wyjścia, decydowali się na leasing. Obecnie dzięki zmianie przepisów prawnych ta opcja stała się dostępna na polskim rynku również dla nich.

Obydwie propozycje są w swoich założeniach bardzo do siebie podobne, ponieważ firma nie nabywa samochodu na własność, płacąc przedsiębiorstwu wynajmującemu za użytkowanie jednego z ich samochodów. Miesięczna rata obejmuje nie tylko sam wynajem pojazdu, ale także jego kompleksową obsługę przez firmę zewnętrzną. Nie musi ona także martwić się bieżącą obsługą samochodu, serwisowaniem oraz ubezpieczeniem – są to niewątpliwe zalety obydwóch rozwiązań.

Zasadniczą kwestią, która różni wynajem długoterminowy i leasing jest brak możliwości wykupienia samochodu, w momencie zakończenia umowy. W przypadku wynajmu pojazd jest zwracany zewnętrznej firmie.

Jakie korzyści daje wynajem długoterminowy?

Korzyści płynące z wynajmu długoterminowego są ogromne – mówi pracownik wypożyczalni samochodów Partner Cars. Przedsiębiorca może zaliczyć raty do kosztów uzyskania przychodu, nie martwiąc się o kwestie związane z użytkowania samochodu. Nie zostanie on również zaskoczony dodatkowymi kosztami utrzymania auta, ponieważ comiesięczne raty są bardzo przewidywalne. Jednak zdecydowanie największą korzyścią, dla której właściciele decydują się na wynajem długoterminowy, jest to, że nie zmienia on zdolności kredytowej przedsiębiorcy.

Dodatkowym plusem są pojazdy zastępcze, które otrzyma firma w przypadku awarii samochodu wypożyczonego. W przeciwieństwie do leasingu, właściciel firmy nie jest zobligowany do wniesienia opłaty wstępnej, choć może to zrobić. W praktyce oznacza to, że nie musi posiadać żadnego wkładu własnego.

Wynajem długoterminowy dla małych i średnich firm

Wynajem długoterminowy był kiedyś dostępny jedynie dla dużych przedsiębiorstw, które miały więcej niż 20 samochodów w swojej flocie. To właśnie dlatego przedsiębiorcy z małych lub średnich firm, nie mając innego wyjścia, decydowali się na leasing. Obecnie dzięki zmianie przepisów prawnych ta opcja stała się dostępna na polskim rynku również dla nich. Wyżej opisane zalety wynajmu długoterminowego są jeszcze bardziej korzystne w tym przypadku.

Podsumowując…

Wynajem długoterminowy będzie odpowiedni dla właścicieli firm, którzy przede wszystkim cenią sobie wygodę i jasne sytuacje. Stała rata miesięczna pokrywa wszelkie opłaty, wynikające z użytkowania pojazdu (z wyłączeniem kosztów paliwa) – daje to pewność, że nagle nic nie obciąży budżetu firmy. Takie rozwiązanie pozwala także na zaoszczędzenie czasu i zasobów wewnętrznych przedsiębiorstwa. Dzięki czemu będzie ona mogła w pełni skupić się na rozwijaniu swojej działalności.