Browse By

Jak poradzić sobie z awarią szyb samochodowych?

szyba samochódSzyby samochodowe zabezpieczają wnętrze samochodu przed wiatrem, deszczem, mrozem a od czasu wprowadzenia klimatyzacji w pojazdach, są też ważnym elementem systemu chłodzenia. Pierwsze modele samochodów nie miały szyb, stąd też kierowcy, prowadząc automobile, wkładali gogle, które chroniły ich oczy przed pyłem, wiatrem i owadami, które mogły wpaść do oka podczas jazdy. Projektanci automobili szybko zdali sobie sprawę z tej niedogodności i wprowadzili przednie przeszklenie. Współcześnie trudno wyobrazić sobie samochód bez szyb także z boku i z tyłu auta. Niekiedy jednak szyby samochodowe ulegają awarii – jak są ich przyczyny? Jak je rozpoznać? Jak sobie z nią poradzić?

Pęknięta szyba

pęknięta szyba w samochodzie

awarię każdy rozpozna bez trudu – na powierzchni szyby pojawia się rysa, odprysk lub wręcz pajęczyna pęknięć. Powodem tego typu awarii może być przypadkowe uderzenie o szybę kamienia, który wystrzelił spod kół, polewanie szyby zimną wodą podczas dużych upałów, czy gwałtowne wjechanie w dużą dziurą bądź na próg zwalniający. Oczywiście szyby mogą też pęknąć w wyniku stłuczki czy bezpośredniego uderzenia czymś ciężkim. W przypadku pęknięcia czy odprysku szyby należy ją prowizorycznie zakleić przeźroczystą taśmą i jak najszybciej udać się do warsztatu mechanicznego, gdzie w zależności od rodzaju uszkodzenia szyba może zostać załatana lub wymieniona na nową.

Awaria podnośnika

samochód w warsztacie

Pęknięcie szyby łatwo zauważyć i zdiagnozować w przeciwieństwie do awarii podnośnika. Podnośnik szyb samochodowych to mechanizm odpowiedzialny, jak sama nazwa wskazuje, za podnoszenie i opuszczanie, znajdujących się w drzwiach pojazdu, szyb. Podnośnik pozwala uchylać lub całkiem otwierać boczne okna samochodowe, co wymusza cyrkulację powietrza wewnątrz pojazdu. Dzięki temu mechanizmowi można przewietrzyć auto, porozmawiać z osobami na zewnątrz bez konieczności otwierania drzwi, czy cieszyć się przyjemnymi powiewami wiatru podczas upalnych dni.

W starych modelach aut można spotkać jeszcze manualne podnośniki, których działanie wymaga ręcznego wprawienia korby w ruch. Elektryczne podnośniki do szyb, działają w oparciu o zasilany prądem automatyczny mechanizm. Wystarczy wcisnąć guzik, by szyba zsunęła się w dół czy podsunęła do góry. Choć taki sposób otwierania szyb po raz pierwszy został zamontowany w samochodzie w 1938 r., to jednak musiały minąć dziesięciolecia, by stał się standardowym wyposażeniem aut.

Należy podejrzewać awarię podnośnika, jeśli: szyby bardzo wolno podnoszą się, uruchomienie mechanizmu wywołuje trzaski, nie można ustawić szyb w pozycji uchylonej, a całkowicie zsunięte podnoszą się z szarpnięciem, przycisk uruchamiający mechanizm działa wyłącznie przy włączonym silniku, mechanizm podnoszący zakleszcza się, szyby od czasu do czasu samoczynnie podnoszą się lub opadają.

Awarie podnośnika mogą mieć charakter elektryczny lub mechaniczny. W pierwszym przypadku przyczyną są przepięcia w obwodzie elektrycznym pojazdu. W przypadku uszkodzeń mechanicznych może dojść do awarii przekładni napędu silnikowego, szczotki silnika elektrycznego, uszkodzenia lub zepsucia przewodu zasilającego, sygnałowego lub podnośnikowego. Często przyczyną takich kłopotów jest udział pojazdu w kolizji. Naprawa lub wymiana poszczególnych elementów zależy od rodzaju awarii, więcej o radzeniu sobie z działającymi niepoprawnie podnośnikami szyb można dowiedzieć się tutaj na Autoczescionline24.pl.