Browse By

3 zasady taniego OC

3 zasady taniego OCSpoglądając pobieżnie na aktualne stawki za ubezpieczenie samochodu, można sądzić, że tanie OC to mit. Kierowcy, którym właśnie upływa termin ważności polisy, obawiają się konieczności głębszego sięgnięcia do kieszeni. Okazuje się jednak, że to ubezpieczenie można kupić w naprawdę przystępnej cenie. Oto 3 wskazówki, które sprawią, że nie przepłacisz za tę polisę.

Tanie OC dla każdego – czy to możliwe?

Zanim zaczniesz poszukiwać polisy OC, musisz wiedzieć, co wpływa na jej cenę. Towarzystwa ubezpieczeniowe przed wyliczeniem składki analizują konkretne informacje na temat kierowcy oraz samego pojazdu.

Już sam wiek właściciela pojazdu ma duży wpływ na koszt OC. Im kierowca jest młodszy i ma mniejsze doświadczenie w prowadzeniu auta, tym zapłaci więcej. Najniższa składka jest przewidziana dla osób między 56 a 58 rokiem życia. Ubezpieczyciel przed zawarciem umowy na pewno będzie chciał też poznać stan cywilny swojego przyszłego klienta oraz dowiedzieć się o szkodach, jakie do tej pory zdarzyło mu się wyrządzić podczas jazdy.

Zweryfikowany zostanie także sam pojazd. Na wysokości ceny za OC zaważy marka pojazdu (pod tym względem są uprzywilejowani właściciel aut marki Škoda – to właśnie dla nich stawka jest najniższa), jego wiek oraz przebieg.

W 2019 roku średnia cena za OC w Polsce wyniosła 692 zł, a na rynku utrzymuje się obecnie tendencja spadkowa, jeśli chodzi o wysokość składki. Nie oznacza to jednak, że nie warto zastosować kilku prostych zasad, aby zapłacić jak najmniej za tę polisę.

1. Dokładny research internetowy to podstawa

Pierwszym krokiem zbliżającym do znalezienia OC, które nie zrujnuje budżetu, jest wykorzystanie możliwości, jakie daje sieć. Wi można natknąć się na bardzo atrakcyjne oferty – wystarczy tylko poświęcić temu nieco czasu. Trzeba również pamiętać, że kupienie ubezpieczenia online po prostu się opłaca. Wysokość składki wyliczona przez agenta będzie najprawdopodobniej wyższa.
Aby ułatwić sobie poszukiwania taniego OC, można skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń online. Jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż odwiedziny na stronie internetowej każdej firmy.

Od tego, aby wybrać najtańszą możliwą polisę, dzieli Cię jedynie wypełnienie nieskomplikowanego formularza. Trzeba uzupełnić w nim takie informacje jak: marka, model samochodu, jego przebieg, rok produkcji, pojemność silnika czy liczba drzwi. Oprócz tego kierowca musi podać dane na swój temat – w tym między innymi to, od ilu lat ma prawo jazdy i jaki jest jego stan cywilny.
Na tej podstawie są wyszukiwane najlepsze oferty od ubezpieczycieli, a właściciel auta może w kilka chwil wybrać tanie OC, a następnie wykupić polisę.

2. Bądź atrakcyjnym klientem dla ubezpieczyciela!

Niektórzy kierowcy są szczególnie „poszukiwanymi” klientami przez firmy ubezpieczeniowe. Dlatego staraj się wypaść w ich oczach jak najlepiej. Możesz to osiągnąć:

  • kupując pojazd na spółkę z drugim kierowcą, który od lat ma prawo jazdy – jeżeli właśnie zdałeś egzamin na prawo jazdy, jesteś zmuszony zapłacić wyższą stawkę za OC niż inni. Dlatego dobrym pomysłem jest kupienie samochodu na współwłasność z kierowcą z długim stażem
  • prowadź samochód ostrożnie– jeżeli nie będziesz sprawcą wypadku i nie spowodujesz szkód podczas jazdy autem, ubezpieczyciele będą Ci oferować bardzo atrakcyjne zniżki na wykup OC
  • przemyśl wybór samochodu – kupując auto, musisz mieć świadomość, że im będzie ono młodsze i im będzie miało niższy przebieg, tym zapłacisz mniej za OC. Niższa stawka zostanie wyliczona także dla właścicieli pojazdów elektrycznych i na benzynę niż dla diesli.

Potrzebujesz więcej cennych rad? Zobacz na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/najtansze-oc/.

3. Poszukaj promocji i zniżek na OC

Dodatkowa zniżka na OC jest w pierwszej kolejności przewidziana za bezszkodową jazdę. Poza tym niekiedy promocyjna cena jest możliwa w przypadku polecenie ubezpieczenia innej osobie. Rabaty są naliczane również za zakup polisy przez internet.
Pomysłem na obniżenie opłaty jest także wykupienie pakietu OC/AC. W takiej sytuacji ubezpieczyciel oblicza mniejszą składkę dla obydwu tych ubezpieczeń.