Browse By

Parkiet? Zawsze!

Kiedyś parkiet na podłodze był synonimem luksusu. Obecnie każdy może sobie na niego pozwolić i to bez specjalnego uszczerbku na portfelu. Tym bardziej że można go zakupić nawet na raty, z fachowym montażem i bezpłatnym transportem w pakiecie.

Co na podłogę?

W zależności od upodobań i zasobności portfela, na posadzkę można położyć panele, deski podłogowe lub parkiet. Najłatwiejsze i najszybsze w montażu są panele. Mogą być one drewniane, laminowane lub korkowe. Są wykończone fabrycznie, dlatego nie trzeba ich szlifować, ani lakierować. Można je ułożyć samodzielnie. Są jednak stosunkowo nietrwałe, a ponadto nie posiadają tak dobrych parametrów technicznych, jak parkiet.

Parkiet

Należy on do najdroższych i najbardziej ekskluzywnych materiałów stosowanych do pokrycia podłogi. Produkuje się go z twardych gatunków drewna, takich, jak dąb, buk, czy klon oraz ostatnio bardzo modnych drzew egzotycznych. Najczęściej składa się z deseczek (specjalnie wyprofilowanych na brzegach), które łączy się metodą wpust – wypust. Wielkość klepek jest różna, w zależności od rodzaju parkietu. Można je łączyć w różne wzory, np. jodełkę, szachownicę itp.

Zalety parkietu

Drewno jest materiałem naturalnym, przyjaznym dla środowiska, nie wywołującym alergii. Największą zaletą parkietu, obok walorów estetycznych, jest jego trwałość. Jest odporny na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV i zmiany temperatury. Odpowiednio konserwowany może służyć i pięknie zdobić wnętrze nawet przez kilkadziesiąt lat. Łatwo go odnowić przez cyklinowanie i ponowne polakierowanie lub woskowanie. Jest ponadczasowy, stanowi niezwykle elegancki sposób na pokrycie podłogi. Naturalne drewno bardzo dobrze komponuje się z każdym wystrojem wnętrza. Parkiet jest miły i ciepły w dotyku, dobrze izoluje termicznie i akustycznie oraz reguluje wilgotność w pomieszczeniu. Chociaż nie jest rozwiązaniem zbyt tanim, wiele osób, z uwagi na jego walory, decyduje się na to właśnie rozwiązanie.

Rodzaje parkietów

Można wyróżnić cztery rodzaje parkietów: klasyczny, lamelowy, mozaikowy oraz przemysłowy. Parkiet klasyczny składa się z klepek wykonanych z litego drewna o grubości ok. 2,2 cm. Klepki łączy się w różne wzory, metodą na pióro i wpust. W parkiecie lamelowym nie ma pióra i wpustu – jego warstwę wierzchnią stanowi lita płyta drewniana (odporna na ścieranie, o grubości do 1 cm), a spodnią płyta drewnopodobna (ewentualnie płyta z drewna iglastego, sklejona z kilku warstw). Ten rodzaj parkietu jest najczęściej wykorzystywany przy ogrzewaniu podłogowym. W parkiecie mozaikowym małe deseczki z litego drewna (o grubości ok. 8 mm), naklejone są na siatkę lub papier. Mogą tworzyć różne wzory – cegiełkę, szachownicę, jodełkę itp. Parkiet przemysłowy przeznaczony jest do pomieszczeń o dużych obciążeniach statycznych i składa się z klepek z litego drewna o grubości do 2,2 cm, z pionowym układem lameli. Jest on bardzo trwały i jednocześnie łatwy w montażu. Tradycyjne parkiety wymagają wykończenia (szlifowania i lakierowania bądź olejowania, czy woskowania) po zamontowaniu na podłodze. Ostatnio bardzo popularne stały się parkiety warstwowe, z powierzchnią wykończoną fabrycznie.

Klasa parkietu

Na wygląd parkietu składa się, oprócz rodzaju i gatunku drewna, również jego klasa. Charakteryzuje ona wygląd parkietu – jednolitość barwy, usłojenie elementów itp. (nie określa jakości wykonania klepek, ani ich właściwości technicznych). Skala wynosi od I do V, jednak najczęściej stosuje się klasy I-III. W klasie I nie ma sęków, słoje są ułożone równomiernie i mają jednolitą barwę. Klasa II pozwala na występowanie niewielkich sęków (o średnicy do 6 mm), małych zakrzywień i pofalowań słojów oraz dopuszcza nieznaczne różnice barwy. Od klasy trzeciej wzwyż sęki mogą być większe, a usłojenie i barwa każdego elementu różna.

Przed zakupem odpowiedniego rodzaju parkietu warto zapoznać się z ofertami różnych producentów. Na stronie https://allegro.pl/kategoria/podlogi-parkiety-46162 znajduje się szeroki wybór gatunków drewna, co znacznie ułatwi dobranie właściwej kolorystyki do rodzaju wnętrza.