Browse By

Najciekawsze projekty domów minionego roku oraz trendy na rok 2021. Przegląd projektów Pracowni ARCHON+.

Zróżnicowana powierzchnia, projekt w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym, kształt bryły, rodzaj dachu czy liczba kondygnacji to tylko niektóre kryteria, które Inwestorzy biorą pod uwagę, wybierając projekt domu. Miniony rok obfitował w Pracowni ARCHON+ w nowe, bardzo ciekawe koncepcje projektowe, które niezmiennie cechuje dbałość o detal, sprawdzone, funkcjonalne i przemyślane rozwiązania oraz ekonomiczne koszty realizacji. Poniżej prezentujemy najciekawsze, wybrane projekty domów 2020 roku autorstwa doświadczonych architektów ARCHON+ oraz trendy na rok 2021.

Prosty i tani w budowie „Dom w malinówkach 11”

„Dom w malinówkach 11” to projekt małego, prostego domu, idealnego dla Inwestorów poszukujących czegoś ekonomicznego i taniego w budowie. Udało się to osiągnąć dzięki bryle o regularnych kształtach oraz przemyślanemu układowi funkcjonalnemu. Pomieszczenie gospodarcze, praktyczna spiżarnia oraz pojemne szafy są w projekcie gwarancją wystarczającej ilości miejsc do przechowywania. Nowoczesny styl projektu i atrakcyjny wygląd bryły został podkreślony ciekawą kompozycją elewacji. Jasny tynk doskonale współgra z elementami ciemnej szarości oraz drewna, które akcentują wejście główne, część tarasu oraz strefę okien. Szklane balustrady i ciemna stolarka okienna dopełniają efekt wizualny. „Dom w malinówkach 11” wieńczy dwuspadowy dach z antracytową dachówką. Wnętrze domu w pełni wykorzystuje swój potencjał. Jest funkcjonalne i komfortowe, oferując mieszkańcom doskonałe warunki do odpoczynku, pracy i wspólnego spędzania czasu. Ten projekt małego domu do 150 m2 posiada otwarty układ strefy dziennej, w skład której wchodzi salon z narożną sofą, jadalnia z dużym stołem oraz kuchnia z wysoką zabudową i praktycznymi blatami roboczymi. Z kuchnią sąsiaduje spiżarnia, dzięki której organizacja i utrzymanie porządku są łatwiejsze. Narożny taras stanowi naturalne przedłużenie strefy dziennej domu i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dodatkowy pokój na parterze może pełnić funkcję pokoju gościnnego lub gabinetu. Sąsiaduje z nim łazienka z kabiną prysznicową. Prywatna strefa domu jest doskonale doświetlona, dzięki zastosowanym w projekcie portfenetrom. Znajdują się w niej trzy sypialnie z miejscem do odpoczynku, pracy oraz wygospodarowaną przestrzenią na pojemne szafy. Łazienka posiada bogate wyposażenie, a pralnia z funkcją suszarni stanowi duże udogodnienie dla domowników.

„Dom w renklodach 15 (G2)” – atrakcyjny i wygodny dom parterowy

Projekty domów parterowych oferują domownikom duży komfort i wygodę. Największą ich zaletą jest brak schodów, dzięki czemu życie rodzinne koncentruje się na jednym poziomie. Może być to szczególnie ważne dla rodzin z małymi dziećmi lub dla osób starszych, zaspokajając ich potrzebę jak największego bezpieczeństwa. „Dom w renklodach 15 (G2)” to atrakcyjny projekt domu parterowego z garażem dwustanowiskowym, który przyciąga wzrok dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w projekcie elewacji. Tynk o strukturze betonu architektonicznego w połączeniu z okładziną drewnianą doskonale komponuje się z jasnym tynkiem oraz antracytową stolarką okienną i dachówką. Duże przeszklenia nie tylko oddają nowoczesny charakter projektu, ale także otwierają dom na ogród i taras, który dodatkowo został zaprojektowany w podcieniu, dając domownikom możliwość aranżacji letniej jadalni lub kącika wypoczynkowo – kawowego. Swobodną komunikację pomiędzy pomieszczeniami zapewnia ich funkcjonalny, wygodny i przemyślany układ. Okazały salon z kominkiem i sofą narożną płynnie przechodzi w jadalnię z dużym stołem i pięknym widokiem na ogród. Do jasnej kuchni z wysoką zabudową i oknem narożnym przynależy spiżarnia. Barek śniadaniowy umownie oddziela kuchnię od strefy odpoczynku i relaksu, a duża ilość miejsca na blatach roboczych sprzyja dobrej organizacji pracy i ułatwia przygotowywanie posiłków. Strefa prywatna domowników jest wyraźnie oddzielona od pozostałej części domu. Znajdują się w niej trzy pokoje, w tym sypialnia główna z prywatną garderobą i bezpośrednim wyjściem na taras. Pomiędzy dwoma pozostałymi pokojami zaprojektowana została łazienka. Druga, zlokalizowana bliżej strefy dziennej dopełnia układ funkcjonalny domu. Doskonałe wykorzystanie przestrzeni, charakterystyczne dla architektów pracowni ARCHON+ odzwierciedlają również pojemne szafy zaprojektowane w korytarzu, które ułatwią przechowywanie i utrzymanie porządku. W prezentowanym projekcie znajduje się również kotłownia z funkcją pralni oraz garaż dwustanowiskowy dostępny z wiatrołapu. Projekt domu parterowego „Dom w renklodach 15 (G2)” gwarantuje funkcjonalność i wysoki komfort, któremu dodatkowo sprzyja dostęp do ogrodu z większości zaprojektowanych pomieszczeń.

„Dom w aurorach 7” – dom z poddaszem użytkowym i ciekawie zadaszonym tarasem

Domy z poddaszem użytkowym charakteryzują się jasnym podziałem na strefę dzienną i nocną, a ich układ funkcjonalny wynika z podziału na kondygnacje. Przykładem projektu domu z poddaszem użytkowym jest „Dom w aurorach 7”, który przyciąga wzrok niecodziennym projektem zadaszenia strefy tarasowej w postaci dodatkowego traktu dachu. Dzięki niemu spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest bardzo komfortowe bez względu na zmieniające się warunki pogodowe. Drewniana okładzina na elewacji pięknie współgra z jasnym tynkiem i podkreśla nowoczesny styl budynku. Wejście główne z funkcjonalnym podcieniem podkreśla szary kolor, który doskonale komponuje się z antracytowym dachem oraz stolarką okienną. Liczne przeszklenia wprowadzają do domu dużą ilość naturalnego światła. Strefa dzienna domu z klimatycznym kominkiem składa się z salonu oraz jadalni z miejscem na duży stół. Obok jadalni znajduje się oddzielona wielofunkcyjnym półwyspem kuchnia. Komfortową organizację przestrzeni zapewnia przylegająca spiżarnia a przemyślana organizacja funkcji oraz odpowiednia ilość blatów roboczych zapewniają komfort pracy podczas przygotowywania posiłków. Na parterze domu znajduje się także łazienka z prysznicem, kotłownia z samodzielnym wyjściem oraz wiatrołap, z którego możliwy jest dostęp do garażu jednostanowiskowego. Strefa prywatna domowników to trzy wygodne i jasne sypialnie: sypialnia główna z prywatną garderobą oraz dwa pokoje dzieci, które łączy dostęp do wspólnej garderoby. Naturalnie doświetlona łazienka z powodzeniem mieści narożną wannę oraz prysznic i dwie umywalki. W programie funkcjonalnym poddasza uwzględniono też pralnię z miejscem na suszarkę.

Trendy i nowe warunki techniczne w 2021 roku

Inwestorzy aktualnie planujący budowę lub modernizację budynków muszą pamiętać, że od 2021 roku obowiązują nowe warunki techniczne. Wprowadzone zmiany dotyczą energooszczędności nowo budowanych domów, ich celem jest zmniejszenie zapotrzebowania budynków na nieodnawialną energię. Dążenie do wznoszenia domów energooszczędnych to kierunek, który w architekturze widoczny jest już od dłuższego czasu i ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie projektowanych domów. Nadając bryle domu prostą formę, rozmieszczając w przemyślany sposób przeszklenia oraz strefy termiczne można znacząco ograniczyć zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania. Biuro Projektów ARCHON+ podąża za wymaganiami rynku i w zgodzie z najnowszymi przepisami prawa budowlanego oraz obowiązującymi trendami architektonicznymi proponuje Inwestorom różnorodne projekty i rozwiązania funkcjonalne. W kolekcji Pracowni dostępne są projekty domów o minimalistycznej linii, z jasnymi i przeszklonymi przestrzeniami. ARCHON+ rozwija swój wachlarz projektów, dostosowując ofertę do oczekiwań Inwestorów i potrzeb najbardziej wymagających Klientów. Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi z nich.

Efektowny projekt „Dom w przebiśniegach 11 (G2)”

„Dom w przebiśniegach 11 (G2)”, to przyciągający uwagę dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym oraz dwustanowiskowym garażem. Ciekawy wygląd elewacji akcentuje drewniana okładzina, połączona z tynkiem o strukturze betonu architektonicznego. Nowoczesny charakter domu podkreślają liczne przeszklenia, które szczególnie efektownie prezentują się od strony elewacji ogrodowej. Obszerny garaż z płaskim dachem został częściowo wysunięty przed główną linię główną budynku. Przedłużenie dachu jest przemyślanym i funkcjonalnym detalem architektonicznym, służącym do osłonięcia wejścia głównego domu. Okazały taras sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a nowoczesna, ażurowa pergola stanowi częściowe zadaszenie, dodatkowo może pełnić funkcję doskonałej podpory dla roślin. Wnętrze domu przyciąga wzrok nowoczesnym rozwiązaniem aranżacyjnym w postaci antresoli, powstałej dzięki otwarciu salonu do połaci dachowej. Przestronna strefa dzienna z drzwiami przesuwnymi otwiera się na ogród. Kuchnia z oknem narożnym jest pięknie doświetlona oraz funkcjonalnie rozplanowana. Wygodnym rozwiązaniem jest przylegająca do niej spiżarnia, do której jest możliwy dostęp również z wiatrołapu, co ułatwia wnoszenie i rozpakowanie zakupów. Program funkcjonalny parteru obejmuje zaciszny apartament z prywatnym wyjściem na taras, garderobą oraz łazienką. Na parterze znajduje się także toaleta oraz kotłownia z funkcją pralni, a także dwustanowiskowy garaż dostępny z wiatrołapu. W prywatnej strefie zaprojektowanej na poddaszu znajdują się trzy sypialnie: sypialnia główna z garderobą oraz dwa pokoje dzieci. Dodatkowe miejsce do przechowywania zapewnia wspólna garderoba, a ogólnodostępna łazienka posiada pełny program funkcji. „Dom w przebiśniegach 11 (G2)” to nowoczesny projekt z garażem dwustanowiskowym, który zachwyca designem oraz komfortowym i przemyślanym układem funkcjonalnym.

Nowoczesny „Dom w nefrisach (G2)”

Ten nowoczesny projekt domu z poddaszem użytkowym i garażem dwustanowiskowym zachwyca wyglądem oraz doborem materiałów wykończeniowych. W projekcie elewacji zastosowano klinkierowe oraz naturalne okładziny, akcentujące wejście główne oraz linię okien, które pięknie komponują się jasnym kolorem tynku oraz antracytową dachówką. Projekt domu zakłada praktycznie zadaszoną strefę wejściową, a dla przeciwwagi od strony elewacji ogrodowej zaprojektowany został narożny taras z ażurową pergolą. Optymalna ilość dużych przeszkleń nie tylko podkreśla nowoczesny charakter domu, ale także wprowadza do niego wystarczająco dużo naturalnego światła. Otwarcie wnętrza na ogród powiększa przestrzeń użytkową domu. Strefa dzienna obejmuje salon z dużą, narożną sofą oraz klimatycznym kominkiem, jadalnię z miejscem na rodzinny stół oraz wygodną i funkcjonalną kuchnię z oknem narożnym, wysoką zabudową oraz sporą ilością blatów roboczych do przygotowywania posiłków. Organizację i porządek w kuchni pozwala zachować uzupełniająca program funkcji parteru spiżarnia, zaprojektowana pod schodami prowadzącymi do strefy nocnej domowników. Dodatkowy pokój na parterze z dostępem do ogrodu może pełnić funkcję pokoju gościnnego, gabinetu lub pokoju zabaw. Obok znajduje się łazienka z kabiną prysznicową. Dwustanowiskowy garaż z wejściem od wiatrołapu łączy się z kotłownią gazową, posiadającą osobne wyjście na zewnątrz. Strefa prywatna domowników to sypialnia główna z pojemną garderobą oraz dwa pokoje dla dzieci z miejscem do przechowywania, nauki i wypoczynku. Dzieci mają ze swoich pokoi dostęp do wspólnego balkonu. Program funkcjonalny poddasza uzupełnia wygodna łazienka oraz pralnia z miejscem do przechowywania.

Minimalistyczna parterówka, czyli projekt „Domu w lulo”

Projekt „Domu w lulo” należy do popularnej kategorii: projekty małych domów parterowych. Ten nowoczesny i stylowy dom zachwyca minimalistycznym wyglądem i jasnym podziałem na strefy oraz maksymalnym wykorzystaniem dostępnego miejsca. Bez okapowy dach w antracytowym kolorze pięknie współgra z drewnianą okładziną i jasnym tynkiem. Dzięki dużym przeszkleniom, które robią wrażenie szczególnie od strony elewacji ogrodowej, dom skąpany jest w słońcu, a połączenie strefy dziennej oraz sypialni głównej z ogrodem stanowi naturalne przedłużenie domu, zwiększając jego powierzchnię użytkową. Duża ilość okien w projekcie sprawia, że dom robi wrażenie bardziej rozłożystego i przestronnego. Strefa dzienna zachęca domowników do wspólnego spędzania czasu przed kominkiem lub biesiadowania przy rodzinnym stole w jadalni, w której zmieści się duży, rozkładany stół. Barek śniadaniowy umownie oddziela tę część domu od starannie zaprojektowanej kuchni z miejscem na wysoką zabudowę. Okno narożne otwiera widok na front domu i doświetla blat roboczy. Z kuchnią sąsiaduje pomieszczenie gospodarcze, w którym zaprojektowano miejsce na piec gazowy oraz pralnię. Z holu dostępna jest także toaleta. Po przeciwnej stronie domu, w części prywatnej znajdują się trzy sypialnie: sypialnia główna z prywatną łazienką oraz dwa pokoje dzieci. Program funkcjonalny tej części domu uzupełnia naturalnie doświetlona łazienka z wanną.

Gotowe projekty domów w ofercie Pracowni ARCHON+ to ponad 2100 propozycji i pomyslów na wymarzony dom. Wśród nich znajdują się zarówno domy nowoczesne, projekty domów tanich w budowie, projekty małych domów, projekty domów parterowych czy projekty domów z kosztorysem. Wysoka jakość dokumentacji, ponad 30-letnie doświadczenie, profesjonalizm oraz wsparcie na każdym etapie budowy sprawiają, że przebiega ona sprawniej i bezproblemowo, a spełnienie marzeń o własnym domu wydaje się być na wyciągnięcie ręki.