Browse By

Kleje do płytek i technologia fibra force – co warto wiedzieć?

Klej do płytek to kluczowa decyzja, kiedy decydujemy o wykończeniu domu, tarasu, garażu i innych przestrzeni. Nie możemy zdać się tu na przypadek. Wybierz produkt idealnie dopasowany do rodzaju podłoża, parametrów płytek i warunków.






Chcesz uniknąć błędów w czasie remontu? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Pomożemy Ci dobrać najlepszy klej do płytek i opowiemy Ci o innowacyjnej technologii Fibre force.

Jakie są rodzaje klejów do płytek?

Klej do płytek to sucha mieszanka, którą należy wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach. W niektórych przypadkach możesz natrafić na klej w formie dwuskładnikowej do wymieszania lub gotowej do użycia zaprawy. Zanim podpowiemy Ci, jak wybrać najlepszą opcję, przedstawimy Ci podstawowe rodzaje klejów do płytek:

  1. Cementowe (oznaczenie C) – sucha mieszanka do wymieszania z wodą. Składa się z cementu, polimerów, mineralnych wypełniaczy oraz środków modyfikujących.
  2. Dyspersyjne (oznaczenie D) – klej gotowy do użycia. W jego skład wchodzą spoiwa organiczne oraz mineralne wypełniacze. Ten typ zapewnia wysoką elastyczność i świetnie sprawdza się na podłoże odkształcalne.
  3. Żywiczne (oznaczenie R) – klej jedno- lub kilkuskładnikowy. Wyróżnia je duża przyczepność oraz wodoszczelność. Świetnie nadają się na podłoża narażone na trudne warunki atmosferyczne. Wyróżniamy tu kleje epoksydowe i poliuretanowe.

O czym pamiętać przy wyborze kleju do płytek?

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy 10 podstawowych zasad, o których należy pamiętać, kiedy wybierasz klej do płytek, projektując swój idealny dom:

  1. Zwróć uwagę na wydajność kleju. Oblicz dokładnie ile produktu potrzebujesz, aby nie przepłacać i nie kupić za dużo. Domyślamy się, że nie chcesz w czasie pracy odkryć, że kleju jest za mało i ponownie wracać do sklepu. Pamiętaj, że każdy rodzaj kleju różni się zużyciem, dlatego zawsze dokładnie czytaj informacje na opakowaniu i obliczaj wydajność ponownie.
  2. Zawsze przygotuj zaprawę zgodnie z wytycznymi podanymi w instrukcji.
  3. W sklepie znajdziesz kleje cienko-, średnio- i grubowarstwowa. Twój wybór powinien zależeć od rodzaju powierzchni, na którą kładziesz klej. Na gładkie powierzchnie stosuje się kleje cienkowarstwowe, a na nierówne podłoża – grubowarstwowe.
  4. Dobieraj kolor kleju do odcienia płytek. Jeśli wybrałeś białe lub jasne płytki, kup biały klej.
  5. Płytki różnią się stopniem nasiąkliwości. Tam gdzie występuje duża nasiąkliwość, wybierz klej na bazie białego cementu. W przeciwnym wypadku na płytkach mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia.
  6. Jeśli planujesz położenie płytek na balkon i taras, zwróć uwagę, czy klej jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Czy produkt wytrzyma mróz i wilgoć? Jeśli tak, unikniesz nieestetycznych przebarwień i wykwitów na spoinach.
  7. Duże i ciężkie płytki (np. gres, marmur) wymagają kleju o wysokiej przyczepności.
  8. Chcesz położyć płytki na ogrzewanie podłogowe? Wybierz klej odporny na działanie temperatur
  9. Kładziesz zaprawę w miejscu o nasilonej intensywności ruchu? Postaw na klej szybkoschnący, który pozwoli na spoinowanie już kilka godzin po użyciu.
  10. Stosujesz klej na tynkach cementowych, gipsowych, betonowych lub płytach kartonowo-gipsowych? Możesz zastosować klej zwykły, normalnie wiążący. Jeśli kładziesz płytki na ścianach, potrzebujesz produktu o zmniejszonym spływie. W przypadku, gdy klej ma pokryć płyty OSB lub ścianę ze starą glazurą, potrzebujesz kleju o wysokiej przyczepności (klej dyspersyjny).

Fibre force – idealne rozwiązanie na podłoża krytyczne

Kiedy mówimy o klejach do płytek nie sposób nie wspomnieć o Fibre force, czyli innowacyjnej technologii, która świetnie nadaje się do powierzchni krytycznych. Możesz używać jej do płytek wielkoformatowych, na balkonach i tarasach, w miejscach ogrzewania podłogowego lub w systemie płytka na płytkę. Kleje są wzmocnione specjalnymi włóknami, co powoduje, że produkty sprawdzają się w trudnych warunkach pogodowych – także przy niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności.

Jakie są główne zalety technologii Fibre Force?

  1. Kleje idealnie rozprowadzają się pod płytką, dzięki czemu nie występują puste przestrzenie. To wyklucza późniejsze odklejanie się lub odspojenie.
  2. Fibre Force pozwala na bardzo dużą przyczepność nawet w niekorzystnych warunkach. Możesz używać kleju w miejscach, gdzie występuje niska temperatura oraz wilgoć.
  3. Technologia pozwala na bardzo dużą siłę klejenia oraz elastyczność. Dzięki temu bez obaw możesz stosować produkt na ogrzewaniu podłogowym oraz na zewnątrz budynku.
  4. Dzięki specjalnym włóknom Fibre Force zapewnia efekt zbrojenia rozproszonego. Klej ma zwartą strukturę, nie pęka ani się nie kruszy.
  5. Praca z klejem jest przyjemna, ponieważ zaprawa doskonale miesza się z wodą i idealnie się rozprowadza. Produkt świetnie trzyma się pacy, dzięki czemu wykonasz czynność szybciej i unikniesz strat materiału.
  6. Kleje z technologią Fibre Force zazwyczaj nadają się do wszystkich typów płytek. Mają doskonałe parametry robocze i pozwalają na dostosowanie konsystencji do własnych potrzeb. Jeśli wybierzesz produkt o wysokiej jakości, możesz z powodzeniem stosować go na odkształcalne i pionowe powierzchnie, hydroizolacje wewnętrzne oraz zewnętrzne.