Browse By

Video employer branding, czyli nowe trendy w rekrutacji

Źródłem sukcesu firmy zawsze są jej pracownicy. Obecnie coraz częściej obserwuje się trend zupełnie inny od znanego Polakom od lat, a więc to firmy walczą o pracownika, a nie odwrotnie. W związku z tym, że wśród pracodawców mają oni coraz szerszy wybór, to firmom zależy na tym, aby zatrudnić wybitnych specjalistów. Pomaga w tym video employer branding, a więc poprawa wizerunku marki przy wykorzystaniu do tego filmów wideo.

Jak stworzyć dobre wideo dla employer brandingu?

Istotą video employer brandingu jest film, z którym większość firm kreujących wizerunek w ten sposób ma duży problem. Przede wszystkim dlatego, że nie są one oryginalne, a ich materiały wideo nie różnią się wiele od tego, co oferuje się reklamująca w ten sam sposób konkurencja. Co daje taki przekaz?

W zasadzie nic. Trudno bowiem oczekiwać, że pracownika zainteresuje praca w firmie, która nie daje nowych możliwości. Zmiana środowiska pracy takiemu pracownikowi nie przynosi żadnych korzyści. Dlatego zdecydowanie korzystniejsza będzie w jego przypadku kontynuacja pracy u obecnego pracodawcy.

Film powinien być więc w pełni oryginalny i dostosowany do firmy. Każde przedsiębiorstwo jest bowiem inne tak samo, jak inni są jego pracownicy i ich wartości. Różnić się może także atmosfera czy panujące w pracy zasady. Warto ukazać to wszystko, nie martwiąc się przy tym, że części odbiorców może się to nie spodobać. To nawet lepiej, ponieważ do procesu rekrutacji zgłoszą się tylko te osoby, którym odpowiadają warunki pracy w środowisku przedstawionym na materiale wideo.

Podstawowe zasady employer brandingu

W związku z często popełnianymi na tej płaszczyźnie błędami warto bliżej przyjrzeć się odpowiadającym video employer brandingowi zasadom:

* konkretny i oryginalny przekaz — podstawowa zasada video employer brandingu odnosi się do merytorycznego i oryginalnego przekazu. Warto odnieść się w nim do konkretnych kandydatów, którzy pasują do firmy. Dlatego informacje o niej muszą być prawdziwe i nie zakłamywać rzeczywistości.

* perspektywy dla pracowników — w przygotowanym contencie można umieścić historie swoich pracowników. Nie mogą to być jednak historie zmyślone, ale prawdziwe i ukazujące szanse rozwoju i perspektywy dla zainteresowanego pracą w firmie pracownika.

* humorystycznie lub wzruszająco — nikt nie lubi nijakości. Tyczy się to również filmów employer brandingu. Najbardziej angażujące są materiały rozśmieszające lub wzruszające, które chwytają za serce.

* treściwie i krótko — film nie może być zbyt długi. Należy szanować czas innych. Dlatego nie powinien on przekraczać pięciu minut, choć jeśli wszystkie kluczowe informacje zostały zawarte w krótszym materiale, tym lepiej.

Nie ulega więc wątpliwości, że video employer branding to nowy, a jednocześnie skuteczny trend w procesie rekrutacji, który pozwala znaleźć optymalnego pracownika dla firmy. Przekaz w takiej formie skutkuje wyselekcjonowaniem osób, którym odpowiadają warunki pracy w danym przedsiębiorstwie, jak i zaoferowana przez pracodawcę ścieżka kariery.