Browse By

Prosta spółka akcyjna – nowa spółka dla startupów

spółka akcyjnaOd marca 2020 wszyscy właściciele innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych, działających w formule startupu, będą mogli skorzystać z nowego typu spółki – prostej spółki akcyjnej. Nowa forma spółki ma ułatwić startupom pozyskiwanie kapitału od inwestorów, który często jest kluczowym elementem ciągłego i dynamicznego rozwoju startupu. Nowa spółka ma także rozwiązać wiele problemów startupów dotyczących np. wnoszenia wkładów do spółki jak i ułatwić proces sprzedaży akcji.

Czym jest prosta spółka akcyjna?

Prosta spółka akcyjna, w skrócie PSA, to nowy typ spółki, która skupia w sobie elementy charakterystyczna zarówno dla spółek osobowych jak i kapitałowych. Jest ona częścią pakietu „100 zmian dla firm – pakiet ułatwień dla przedsiębiorców”, który ogłoszony został w 2016 roku przez Ministerstwo Technologii i Rozwoju. Jesteś twórcom startupu i poszukujesz rozwiązań prawnych skrojonych specjalnie dla Twojego biznesu? Zapytaj swojego adwokata o prosta spółkę akcyjną.

Zalety prostej spółki akcyjnej?

Poniżej kilka najważniejszych zalet prostej spółki akcyjnej z perspektywy startupu.

#1 Prostą spółkę akcyjną można założyć przez Internet, w trybie S24.

Minimum formalności przy zakładaniu prostej spółki akcyjnej ma dodatkowo zachęcić do wyboru właśnie tej formy spółki. Oczywiście w dalszym ciągu PSA można założyć w sposób tradycyjny, z udziałem notariusza, w formie aktu notarialnego.

#2 Minimalna wartość kapitału akcyjnego wymagana przy założeniu spółki to 1 zł.

Niski poziom kapitału niezbędnego do założenia prostej spółki akcyjnej to kolejny argument za wyborem PSA. Zaletę tą docenimy w szczególności w zestawieniu PSA np. ze spółką akcyjną, w której minimalny kapitał zakładowy, niezbędny do założenia spółki, to 100 000 zł.

#3 Pokryciem akcji spółki mogą być wkłady pieniężne jak i niepieniężne.

Jest to chyba jedna z największych zalet PSA, doskonale odpowiadając na potrzeby twórców startupu, którzy zwykle nie dysponują kapitałem, który mogliby wnieść do spółki, innym niż swoja własna praca.

#4 Akcje prostej spółki akcyjnej to akcje beznominałowe.

Akcje PSA nie mają swojej nominalnej wartości, co ułatwia proces kształtowania cen akcji. Akcje PSA nie podlegają zasadom obrotu na rynku zorganizowanym, a przez to nie mogą być notowane na giełdzie.

#5 Brak konieczności protokołowania walnego zgromadzenia przez notariusza.

Przepisy Kodeksu spółek handlowych dają PSA możliwość odbywania walnych zgromadzeń przy wykorzystaniu środków komunikacji na odległość.

#6 Uproszczony proces likwidacji PSA

Nie ma konieczności prowadzenia procesu likwidacji spółki przy całkowitym jej przejęciu przez jednego akcjonariusza.

Prosta spółka dla startupów

Analizując możliwości prostej spółki akcyjnej faktycznie można uznać iż przy jej tworzeniu ustawodawca wsłuchał się w głosy pochodzące z rynku startupów. Faktycznie wydaje się ona być odpowiedzą na bolączki osób działających w formule startapu. Czy będzie to forma prawna chętnie wybierana przez startupowców? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam poczekać do marca 2020 roku.

Źródło:

https://kancelariaea.pl