Browse By

Prędkość internetu – co na nią wpływa?

Co powoduje, że strona ładuje się szybko, a co sprawia, że załadowanie jednej zakładki trwa o wiele dłużej niż zwykle? Wszystko zależy od prędkości internetu, a ta z kolei może się różnić w zależności od wielu czynników. Co wpływa na prędkości internetu? Poniżej zestawienie pięciu najpopularniejszych czynników, które mają wpływ na prędkość internetu.

  1. Rodzaj podpisanej umowy

    Choć internet mobilny i na kartę jest już w stanie oferować użytkownikom przyzwoite prędkości pobierania i wysyłania danych, to nadal właśnie te dwa rodzaje internetu są uznawane za te o najmniejszych prędkościach. Dużo lepiej radzi sobie internet domowy. W T-Mobile: https://www.t-mobile.pl/sklep/kategoria/internet-domowy/lista/produkty?bp=acquisition&productOfferingTerm=agreement24, można wybrać jedną z trzech opcji, gdzie prędkość pobierania i wysyłania danych wynosi: 30 MB/s, 60 Mb/s lub 90 Mb/s. Jednak to światłowód jest uznawany za niezawodny, a jego prędkość może sięgać nawet do 900 Mb/s.
  2. Parametry i konfiguracja sprzętu

    Kolejna kwestia, która wpływa na prędkość internetu to parametry urządzenia, na którym korzystamy z internetu. Warto pamiętać, że niektóre sprzęty nie są przystosowane do korzystania z szybkiej sieci 4G lub 5G, a mogą jedynie łączyć się z siecią 2G i 3G. To sprawia, że uzyskana przez użytkownika prędkość połączenia niekoniecznie będzie dla niego zadowalająca. Równie ważna jest odpowiednia konfiguracja sprzętu. Warto zadbać o to, by na laptopie czy komputerze stacjonarnym zawsze były zainstalowane najnowsze sterowniki karty sieciowej. Dobrze jest też pamiętać o instalowaniu wszelkich aktualizacji przeznaczonych do przeglądarek internetowych.
  3. Lokalizacja routera

    Wybranie odpowiedniego miejsca dla routera jest niezwykle istotne. Umieszczenie urządzenia zbyt blisko podłogi lub ściany może spowodować zmniejszenie prędkości internetu. Równie niekorzystnie na prędkość wpłynie ulokowanie routera np. w zamkniętym biurku czy szafie. W takich sytuacjach siła sygnału wysyłanego przez router będzie o wiele słabsza, a co za tym idzie, prędkość wysyłania i odbierania danych drastycznie spadnie. Żeby zapewnić mieszkańcom możliwość korzystania z w pełni sprawnego łącza, router najlepiej umieścić w centralnej części mieszkania, nieco powyżej podłogi.
  4. Zawirusowanie systemu

    Jeśli prędkość internetu nagle drastycznie spadła, może to oznaczać, że system komputera, laptopa lub tabletu został zainfekowany przez wirusa. Szkodliwe oprogramowanie może znacząco wpływać na szybkość odbierania i wysyłania danych, dlatego należy się go jak najszybciej pozbyć. Warto mieć zawsze zainstalowany program antywirusowy, który pomoże uchronić sprzęt przed tego rodzaju zagrożeniami. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z usunięciem wirusa z komputera, należy udać się do fachowca, który skutecznie wyczyści sprzęt z zainfekowanego oprogramowania.
  5. Przeciążenie systemu

    Pamięć operacyjna i wewnętrzna każdego urządzenia jest ograniczona. Warto pamiętać, że jeśli system zostanie przeciążony, internet automatycznie zwolni. Najczęściej system może być przeciążony z jednego z dwóch powodów. Pierwszy to sytuacja, gdy użytkownik uruchomił zbyt dużą liczbę programów lub aplikacji i pamięć operacyjna nie daje sobie rady z taką ilością danych. W drugim przypadku użytkownik niemal w całości wykorzystał dostępną pamięć wewnętrzną, przez co urządzenie jest przeciążone i nie jest w stanie działać tak sprawnie jak wcześniej.